PC Monitörlerinde Çözünürlük Rehberi

PC Monitörlerinde Çözünürlük Rehberi

PC Monitörlerinde Çözünürlük Rehberi

Kullandığınız monitörün çözünürlüğü hakkında neler biliyorsunuz? İyi bir oyun deneyimi için Full HD yeterli midir? 4K monitörler gerçekten tam olarak ihtiyaç mı? PC monitörleri her yeni nesilde daha fazla gelişti. Bir zamanlar 800x600 ya da 1024x768 çözünürlüklerin tepe kabul edildiği dönemlerde yaşıyorduk ve o zamanlar 1080p çözünürlük çağ değiştiren bir teknoloji olarak görülüyordu. 

Aradan yıllar geçti ve şimdi ufukta 4K hatta 8K çözünürlük kendini göstermeye başladı. O dönemlerde de olduğu gibi bu dönemde de çözünürlük tartışmaları sürüyor. En iyi ya da en kullanışlı çözünürlük hangisi hala daha bulunamadı. Ancak bu sorulara sizler için cevap verebilecek bir rehber ile karşınızdayız. 

Çözünürlük nedir?

En temel tabir ile çözünürlük, bir ekranın tamamında düşen piksel sayıdır. Örneğin elinizde 1920x1080p çözünürlükte bir monitör var. Bu monitörün ekranının alttan yukarıya kadar olan kısmında 1920 adet, soldan sağa olan alanında ise 1080 adet piksel bulunur. 

Piksel sayısı ne kadar fazla olursa, görüntünün ayrıntısı ve netliği o denli yüksek olur. Yani sonuç olarak yüksek çözünürlük yüksek görsel kalite demektir. Ancak tek başına çözünürlük sizlere bu kaliteyi sunamaz zira bu alanı aynı çözünürlüğe sahip görüntülerle doldurmanız gerekir.

Örneğe devam edelim, elinizdeki 1920x1080p çözünürlükteki monitörünüzde film izlemek istediniz ve çözünürlüğü 800x600 olan bir film açtınız. Elde ettiğiniz görüntü 1920x1080p kalitesinde olmayacaktır. Çünkü kaynak videonuzun çözünürlüğü 800x600 olduğundan, bu görüntü ekrana sığması için genişletilecektir. Dolayısı ile görüntü kalitesi ciddi oranda düşük olacaktır.

Bu yüzden çözünürlük tarafında ilk bilinmesi gereken şey, çözünürlüğü kendi değerinde besleyebilmek olmalı. yani 4K ekranın keyfini sürmek için o ekranda 4K içerikler tüketmeniz gerekecek. Konumuza devam edelim.

Günümüz Çözünürlükleri

2022 yılının içerisinde olduğumuz şu günlerde güncel görüntü teknolojilerinde 8K çözünürlüğün ayak sesleri duyulmaya başlandı. Elbette 8K hala daha uzak ancak elimizin altında olan çözünürlükleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Sıralanan bu çözünürlüklerin daha alt seviyeleri de mevcut ancak 2022 yılında satın alacağınız en kötü monitör veya TV 720p olacağı için listeyi bu seviyeden başlatmış olduk. Her yeni çözünürlük daha fazla detay sunduğu için görüntü kalitesi her seviyede daha üste yükseliyor.

Günümüzün standart çözünürlüğü artık 1080p olmuş durumda. Eğer bunun üzerinde bir monitör kullanıyorsanız, güncelliği kaybetmek için çok uzun zamanınız var demektir.

Hangi Çözünürlüğü Seçmeliyim?

Çözünürlük seçerken en yükseğini seçmek iyidir anlayışına kapılmak hem fiyat hem performanstan ödün vermek olacaktır. Dolayısı ile en yükseği en iyidir görüşü, çözünürlük seçerken dikkat edilmesi gereken bir önerme.

Bir PC kullanıcısının bu soruya cevap vermeden önce bilmesi gereken tek şey, sahip olduğu grafik kartının gücü ve kullanım amacıdır. Çünkü bilgisayarlarımız, görüntüleri ekran kartları üzerinden oluşturur ve ekrana yansıtır. Doğal olarak gücü Full HD’ye bile yetmeyen bir ekran kartını 4K monitöre bağlamak çakıl yolda lüks araba kullanmakla eş değer olur.

Bu yüzden bilinmesi gereken ilk şey, grafik kartının ulaşabileceği maksimum çözünürlüktür. Aynı zamanda PC’yi kullanım senaryonuz da büyük önem taşır. 

Günümüz güncel birçok ekran kartı (APU’lar dahil) 1920x1080p çözünürlüğü rahatlıkla besleyebiliyor. Ancak çözünürlüğü arttırdığımızda kartların daha fazla güce ihtiyaç duyduğunu görüyoruz.

Eğer bir oyuncuysanız ya da video, kodlama, 3B grafik gibi içeriklerle uğraşıyorsanız sizlere vereceğimiz tavsiyeler şunlar olacaktır: 

  1. Eğer yeni bir sisteminiz varsa ve ekran kartınız yeni neslin en güçlülerindense satın alacağınız monitörün çözünürlüğü en kötü 3840x2160p yani 4K olmalı. 
  2. Eğer sisteminizin kartı Full HD’nin üstesinden gelebilir ancak 4K’da zorlanacaksa alacağınız monitör en az 2560x1440p yani 2K olmalı.
  3. Eğer sisteminizin kartı giriş seviyede ise satın alacağınız monitörün çözünürlüğü 1920x1080p altında olmamalıdır.

Bu öneriler, yaptıkları iş itibari ile çözünürlükten sonuna kadar yararlanmak isteyenleri hedef alıyor. Peki standart bir ev ya da ofis kullanıcısı için ideal çözünürlük ne olmalıdır?

Bu sorunun yanıtı da aslında yukarıda verilmiş oldu ancak ayrı bir parantezde yine bahsetmiş olalım. Standart kullanıcılar için olması gereken en temel çözünürlüğün de 1920x1080p olması görüşündeyiz. Çünkü günümüz üretilen tüm içerikler en az bu çözünürlük gözetilerek hazırlanıyor. Dolayısı ile hem günümüze hem de uzun bir süre daha geleceğe uyum sağlayabilmek adına Full HD çözünürlük, kullanım senaryosu ne olursa olsun temel olarak baz alınmalı. 

Daha düşük çözünürlükler daha eski PC’ler için önerilebilir ancak unutmamalısınız ki monitörler, PC’lerden bağımsız cihazlardır. Dolayısı ile düşük bir çözünürlük gelecekteki sistem yükseltmelerine uyum sağlayamayabilir.

Son olarak çözünürlüğünüz ne olursa olsun, tercihiniz Sinerji Bilgisayar olsun!