Hangi bilgisayar benim ihtiyaçlarımı karşılar?

Yeni bir içerikle daha sizlerleyiz. Bu makalemizde bahsedeceğimiz konu kullanıcıların bilgisayar satın alırken fazlasıyla sıkıntı çektiği bir konu. Hangi bilgisayar bana göre? Evet bu sorunun cevabını bugün sizlere bu makalede vereceğiz.

İlk olarak bakmamız gereken konu bilgisayar satın almak isteyen kişinin hangi amaçla bilgisayarı kullanacağı. Bu oldukça önemli bir kriter olarak karşımıza çıkıyor. İhtiyaçlara göre bilgisayar tercihi yapmak kullanıcıyı her koşulda memnun eder. O zaman sözü daha fazla uzatmadan alt başlıklarımıza geçelim.

Rekabetçi (E-Spor) oyunlar için nasıl bir bilgisayar tercih edilmeli?

Rekabetçi oyunlar dediğimizde aklımıza ilk olarak CS:GO, League of Legends, Valorant, Dota vb oyunlar geliyor. Bu oyunlar geniş kitlelere hitap ettiği için ve fazlasıyla aksiyon dolu olduğu için bilgisayar tercihiniz burada çok önemli. Bu tarz rekabetçi oyunlarda çözünürlük genel olarak 1920x1080 olur. Bunun sebebi yüksek çözünürlüğün oyun içerisinde bir avantaja dönüşmüyor olması. 

Bu çözünürlükte bahsettiğim oyunları akıcı bir şekilde oynamak için giriş, orta seviye bir bilgisayar yeterli olacaktır. Donanımları zorlamayan bu oyunlar için bir sistem örnek olarak göstermek gerekirse Sinerji Redsea oyuncu bilgisayarı burada karşımıza çıkıyor. 

Bünyesinde bulundurduğu intel i3 10100F işlemci ve GTX 1650 ekran kartıyla beraber kullanıcılara bu oyunlarda yüksek performans sunabilir. Ancak burada dikkat etmemiz gereken bir detay bulunuyor. Bu detay, oyunları oynayacağınız görüntü kalitesi oluyor. Rekabetçi oyunlarda E-Spor oyuncuları dahil görüntü kalitesi düşürülerek oyun daha akıcı bir hale getiriliyor. Bu da sistem ile beraber ortalama 250 ve üzeri FPS alabilmenize olanak sağlıyor. 

144 Hz tazeleme hızına sahip bir oyuncu monitörü ile bu bahsettiğimiz oyunlarda güzel vakitler geçirmeniz mümkün. Ek olarak sistem bünyesinde yer alan SSD’de oyunlara daha hazla bağlanma ve genel olarak bir konforu biz kullanıcılara sunuyor. 

Sinerji Redsea incelemesine YouTube kanalımızdan ulaşabilirsiniz.

Açık dünya ve Battle Royal oyunlar için nasıl bir bilgisayar tercih edilmeli?

Bu alt başlığımızda ise genel olarak GTA 5, PUBG, COD, FORTNITE vb oyunları oynamak isteyen kullanıcılara hitap ediyor olacağız. Yukarıda örnek olarak vermiş olduğum oyunlar ve daha fazlası için giriş seviyesinden daha iyi bir bilgisayara ihtiyaç oluyor. Bunun sebebi ise bu oyunların yüksek grafik kalitesine sahip olması, donanımları diğer oyunlara göre daha fazla zorluyor olması. Peki bu oyunları yüksek ayarlarda oynamak nasıl bir bilgisayara mı ihtiyaç mı var?Aslında burada yine genel olarak 1920x1080 çözünürlüğü ile karşılaşmak mümkün. Ancak yüksek kaliteli bir şekilde bu oyunu oynamak isterseniz tercih etmeniz gereken bilgisayarın orta, orta-üst seviye olması gerekiyor.

Buna örnek verecek olursak Sinerji Ragor doğru bir seçim olacaktır. Bünyesinde yer alan AMD Ryzen 5 2600 işlemci, 16 GB DDR4 Ram, M2 SSD ve 5600XT ihtiyaçları karşılayacak bir seviyede. Kendi segmentine göre güçlü donanımlara sahip olan bu oyuncu bilgisayarı ile bahsettiğimiz oyunları akıcı bir şekilde bir oynamak mümkün. Özellikle Sinerji Ragor içerisinde yer alan M2 SSD önemli bir donanım. Normal SSD’lere göre çok daha hızlı olan bu SSD türü ile uzun süre oyuna bağlanmayı beklemek gibi bir sorun söz konusu bile değil.

Ortalama olarak yüksek ayarlarda 150-250 FPS arasında bu oyuncu bilgisayarıyla genel olarak oyun oynayabilirsin. Tabi bu oynayacağınız oyuna göre değişiklik gösterebilir. Ben oyunlarda güzel bir görüntü almak istiyorum ama çok da para harcamak istemiyorum diyorsanız Sinerji Ragor sizleri için mantıklı bir tercih olacaktır.

RTX teknolojisi ve 4K çözünürlük için hangi bilgisayarı tercih etmeliyim?

Nvidia’nın RTX 3000 serisi ekran kartlarını duyurmasından sonra oyuncular ve genel olarak kullanıcılar fazlasıyla heyecanlandı. Bu heyecanları açıkçası boş yere değil. Yeni RTX 3000 serisi üstün performanslarıyla kendini öne çıkartıyor. 4K çözünürlükte oyun oynamak , RTX ve DLSS teknolojilerini de kullanmak isteyen bir kişi için tavsiyemiz kesinlikle Sinerji Ultimate olacaktır.

Donanımlarıyla adeta ben bir oyun canavarım diyen bu bilgisayarın bünyesinde AMD Ryzen 5 3600X, 16 GB DDR4 Ram, 1 TB M2 SSD ve RTX 3070 bulunuyor. Ciddi anlamda güçlü donanımlara sahip olan bu oyuncu bilgisayarı istediğiniz oyunu yüksek çözünürlük ve kalitede oynamanıza imkan verecek. Bu oyunlara göz attığımızda Cyberpunk 2077, Microsoft Flight Simulatör 2020 gibi oyunlarla karşılaşıyoruz.

Sinerji Ultimate ile bu oyunları yüksek kalitede oynamak mümkün. Genel olarak istediğiniz oyunu rahatça oynayabilirsiniz diyebiliriz. 4K çözünürlük ve 144 Hz tazeleme hızına sahip bir oyuncu monitörü ile güzel bir deneyim yaşayabilmeniz mümkün. 

Evet bugün sizlerle beraber ‘Hangi bilgisayar benim ihtiyaçlarımı karşılar?’ sorusuna yanıt verdik. Eğer alacağınız bilgisayar hakkında aklınızda bir soru işareti oluşursa Sinerji Bilgisayar’ın sosyal medya hesaplarından bize ulaşabilirsiniz.