DDR5 Ram Özellikleri

DDR5 Ram Özellikleri

DDR5 Bellekler Hakkında Tüm Bilinenler

Bilgisayar donanım sektörü, teknolojide en hızlı gelişen alan olabilir zira her geçen gün yeni teknolojilerle karşılaşıyoruz. En basit örneği neredeyse her yeni yılda yeni bir işlemci ailesi ve yeni mimariler görmekteyiz. Elbette bir donanım değiştiğinde diğer donanımlar da zorunlu ya da dolaylı değişim gösteriyor. Bunlardan en önemlisi ise uzun zamandır beklenen DDR5 RAM bellekler.

2002 Yılında ilk nesli ile hayatımıza giren ve veri akış hızını ikiye katlayan DDR modüller, en son 2014 yılında DDR4 serisi ile yenilenme yaşadılar. DDR4 bellekler, günümüzde kullandığımız tüm güncel sistemlerde kendilerine yer bulmuş durumda. Peki sıradaki büyük yenilik DDR5 nedir ve bizlere neler sunuyor?

DDR5 Neler Getiriyor?

DDR5 teknolojisi, bir önceki nesil DDR4 belleklere göre ciddi bir kabiliyet farkı ile geliyor. Bu noktada yeni nesil, bir önceki nesilden kabaca 2 kat daha fazla performans sunacak diyebiliriz. Ancak genel olarak aşağıdaki tablo, duruma kısa bir özet olabilir.

Özellikler DDR4 RAM DDR5 RAM DDR5 Avantajları
Hız

1.6 ile 3.2 Gbps Veri Hızı

0.8 ile 1.6 GHz Saat Hızı

4.8 ile 6.4 Gbps Veri Hızı

1.6 ile 3.2 GHz Saat Hızı

Daha yüksek bant genişliği
Voltaj 1.2 V 1.1 V Daha düşük güç tüketimi
Güç Yönetimi Anakart ile Dahili DIMM PMIC ile

Daha yüksek güç verimliliği

Daha iyi ölçeklenebilirlik

Kanal Mimarisi

72-Bit Veri Kanalı (64 Veri + 8 ECC)

DIMM Başına 1 Kanal

40-Bit Veri Kanalı (32 Veri + 8 ECC)

DIMM Başına 2 Kanal

Daha Yüksek Bellek Verimliliği

Daha Düşük Gecikme

Brust Genişliği BC4, BL8 BC8, BL16 Daha Yüksek Bellek Verimliliği
En Yüksek Kanal Kapasitesi 16 GB 64 GB Daha Yüksek Kapasiteli DIMM Yuvaları

Daha Yüksek Bant Genişliği

DDR5 bellekler, daha fazla bant genişliği ile geliyorlar. Bant genişliğinin artması elbette, akış hızının yanında daha fazla verinin aktarılmasına da olanak tanıyor. DDR5 ile bant genişliği ilk etapta 4.8 Gbps olurken, yeni tasarımlarda bu genişlik 6.4 Gbps seviyesine ulaştırılacak.

Daha Düşük Güç Tüketimi

DDR5 modüller, her seride olduğu gibi daha düşük bir güç tüketimine sahip olacaklar. Bu doğrultuda bir önceki nesilde 1.2 v olan voltaj değerleri artık DDR5 nesli ile 1.1 v seviyesine inecek. Düşük güç tüketimi daha fazla güç verimliliği anlamına geliyor. Üstelik en ufak bir güç tasarrufu bile bu parçalarda ciddi verimlilik sunuyor.

Yeni Güç Mimarisi

DDR5 belleklerin en dikkat çekici özelliği olan detay, dahili güç ünitelerine sahip olmaları. Bildiğiniz gibi RAM modüllerine ekran kartı ya da diğer parçalar gibi harici bir güç kablosu bağlamayız. Düşük voltajlı olduklarından ötürü tüm elektriği anakart üzerinden alırlar. Elbette DDR5 belleklerde de bu değişmiyor ancak modüller, içerdikleri güç mimarisi ile anakarttan aldıkları elektriği düzenleyerek bellek içerisinde uygun şekilde dağıtıyor. Böylelikle güç verimliliği artarken, dalgalanma ya da diğer çeşitli kararsızlıklar ortadan kalkmış oluyor.

Yeni Kanal Mimarisi

DDR5 belleklerde DIMM kanalları da yenilenmeden nasibini alıyor. Önceki nesilde kanallar, 64 + 8 Bit ile toplamda 72 Bit veri yoluna sahipti. Ancak bu veri yolu DIMM yuvasında tek bir kanal olarak çalışabiliyordu.

DDR5 belleklerde bu sistem kanal başına iki veri yolu olarak güncellendi. Dolayısı ile 32 + 8 bit olarak görünen düşük veri yolu, aslında iki ayrı kanal için geçerli olarak toplamda yine 64 + 8 bit olmuş oldu. Buradaki avantaj, çift kanal ile belleklerin daha fazla erişim verimliliği elde etmesi. Dual channel RAM’leri düşünebiliriz.

Daha Yüksek Kapasiteli Bellekler

DDR5 bellekler, tek çubukta daha yüksek kapasite sunabilir. 64 GB olacak şekilde yükseltilen bu değer, bir önceki nesilde 16 GB boyutundaydı. Dolayısı ile tek bir RAM ile 64 GB boyutuna kadar yükseltme yapabilmek mümkün olacak. 

DDR5 Bellekler Yükseltmeye Değer mi?

Her yeni teknoloji elbette bir öncekisini yavaş yavaş geride bırakıyor ve onların yerini kaçınılmaz olarak dolduruyor. Esasen DDR5 bellekler henüz çok yeni modüller. Dolayısı ile yeni bir yükseltme için biraz daha zamana ihtiyaçları var. En azından belleklerin maliyetleri tarafında net fikir sahibi olmak gerekiyor. Ayrıca DDR5 belleklerle birlikte uygun anakart ve işlemcilerin de piyasada erişilebilir olması gerekiyor.

Ancak yükseltme durumunda alınacak performans elbette bu yükseltmeye değecektir. Zira yeni bellekler, mevcut nesilden her alanda iki kat daha yüksek performansa sahip olacaklar. Dolayısı ile alınacak verim, önceki nesilden çok çok daha iyi olacaktır. Bunun yanında yeni nesil AMD işlemcileri, yüksek performansa sahip belleklerle eşlendiğinde harika sonuçlar üretebiliyor. Bu yüzden DDR5 bellekler, özellikle AMD tarafında daha iyi karşılanabilir.

DDR5 Bellekler Kimler için En İyi Seçim Olabilir?

Günlük kullanıcı ya da üst düzey performans bağımlısı olmayan casual kullanıcılar için şimdilik iyi bir seçim olmayabilir. Zira mevcut DDR4 bellekler, hali hazırda birçok kullanım senaryosu için en iyi performansı verebiliyor.

Öte yandan içerik üreticilik tarafında özellikle video veri işleme, uygulama geliştirme ve grafik tabanlı uygulamalarda yoğun kullanım yapan kullanıcılar için yeni DDR5 bellekler en iyi seçim olacaktır. Zira hali hazırda birçok sistem sahibi, kapasite bakımından sistemlerini en yüksek seviyeye taşısa da, hala verimli performans alamadıkları anlar olabiliyor. Dolayısı ile DDR5 bellekler, ilk etapta en çok bu tür kullanıcılar için tercih sebebi olacaktır.

Elbette günün sonunda DDR5 bellekler, önceki bellek türleri gibi erişilebilirlik engellerini aşarak hepimizin sistemlerine entegre olacaktır. Sadece bunun için biraz zamana ihtiyaç var. Bu zaman diliminde en yüksek performansa sahip DDR4 bellek modellerimize mağazamızdan ulaşabilirsiniz.