AMD yeni Ryzen 7000 işlemcileri tanıttı

Yüksek Performans & Düşük güç tüketimine sahip yeni AM5

Sunum sırasında verilen bilgilere göre yeni nesil masaüstü AMD Ryzen 7000 serisi işlemciler 2022'nin 4'üncü çeyreğinde raflarda olması bekleniyor. Zen 4 mimarisi ile geliştirilen yeni seri AM5 soket yapısı ile bizleri karşılıyor. Yeni nesil işlemciler ile beraber AM5 uyumlu (X670E, X670, B650)  anakartlar sunulacak ve bu anakartlarda DDR5 ile PCIe 5.0 gibi yeni nesil standartlar ile piyasada olucaklar.

5 nm üretim sürecinden çıkan ilk masaüstü işlemcileri piyasaya sürecek olan AMD, yeni nesil ile birlikte 5 GHz ve üzeri çekirdek saat hızlarını geçmesi bekleniyor.

5Ghz Çekirdek saat hızı

Sunum sırasında verilen bilgilere göre 5.5 Ghz çekirdek saat hızına sahip modelin de piyasada olacağını görmüş olduk. Zen 4 ile birlikte tekli çekirdekte %15'e varan performans artışı vaad eden AMD, bu nesil ile birlikte hayatımıza girecek olan AI Acceleration teknolojisine de vurgu yaptı. 

Entegre RDNA 2 grafik birimi

Entegre RDNA 2 grafik birimini kullanan grafik birimleri 6nm üretim süreci ile DDR5 ve düşük güç tüketimine sahip bir mimari ile karşımıza çıkacak gibi görünüyor.

Yeni nesil anakartlar hakkında bilgi verildi.

AM5 mimarisi ile birlikte gelecek olan anakartların 1718 pin LGA soket yapısı, 170W'da kadar güç bekleme desteği, DDR5 ve PCIe 5.0 desteği, ayrıca AM4 işlemci soğutuların desteğinin devam edeceği bilgisi verildi. 

PCIe 5.0

AM5 soketin PCIe 5.0 ve depolama için  toplam 24 hatta kadar destek vericek. Bununla birlikte fırmanın SuperSpeed USB adını verdiği 20Gbps ve USB Type-C desteği için ise 14 farklı hat olduğu belirtildi. Görüntüü çıkışlarında HDMI ve DisplayPort için 4'e kadar destek vereceğini belirten AMD bu sınırların anakart üreticileri tarafında belirlendiğini not düştü.

Yeni nesilde, eski nesillerden farklı olarak ekstra yeni bir chipset'in daha geldiğini görüyoruz. Bunlar; X670E, X670 ve B650 şeklinde belirlenmiş. Bu chipsete sahip partner üreticilerin piyasaya sürmesi beklenen bazı anakart modelleri şöyle;

Sunum sırasında ele alınan bir başka konu ise yeni ve akıllı laptop teknolojileri oldu. Bunların başında; SmartAccess Memory, SmartShift, SmartAccess ve SmartShift Eco listelendi. Bunlarla birlikte vurgu yapılan bir başka konu ise AMD SmartAccess Storage teknolojisi oldu. Bu teknoloji için AMD; daha hızlı oyun yükleme süreleri ve DirectStorage destekli oyunlar.