AMD FidelityFX Teknolojisi

AMD FidelityFX Teknolojisi

AMD FidelityFX Super Resolution Teknolojisi

NVIDIA RTX ekran kartları ile birlikte grafik tarafında RTX, DLSS gibi birçok kavramı hayatımıza soktu. Uzun zaman boyunca bu teknolojilere yönelik karşı adım beklenen AMD, nihayet yeni kartları ve teknolojileri ile bu ürünlere geç de olsa yanıt vermiş oldu. NVIDIA’nın en güçlü silahlarından olan DLSS teknolojisine güçlü bir rakip olacak olan AMD FidelityFX Super Resolution teknolojisinden bahsediyoruz.

NVIDIA DLSS ve AMD FidelityFX Super Resolution Teknolojileri

Detaya girmeden önce bu teknolojiler, özet olarak mevcut görüntüleri anlık olarak daha yüksek çözünürlüğe yükseltme özelliği taşıyor. Yeni nesil PC oyunları, görsel anlamda üst düzey görüntüler sunuyor. Ancak grafik kartları, bu üst düzey görselleri işlerken biraz zorlanıyorlar. Öyle ki sahip olduğunuz ekran kartı modeli, en tepe model değilse, 4K çözünürlükte akıcı bir oyun oynamak pek mümkün görünmüyor.

GPU üreticileri bu problemle baş edebilmek ve tüm segmetteki kartları daha az yoran ama daha fazla performans elde etmelerini sağlayan upscale yani yükseltme teknolojisine başvurdu. Bu teknolojide mantık şu şekilde işliyor:

4K çözünürlükte bir monitörünüz var ancak ekran kartınız sadece 1080p çözünürlükte oyun oynatabiliyor. Upscale teknolojileri (DLSS, FidelityFX SR) ile birlikte ekran kartınız, 1080p oynatmaya devam ettiği oyunu sizlere 4K çözünürlükte çok fazla görüntü kalitesi kaybı vermeden sunabiliyor. 1080p çözünürlükte üretilen görüntü, 4K seviyesine yükseltildiğinde boşta kalan diğer tüm pikseller, kartların kendi motorları ile birlikte dolduruluyor.

İşte geliştirilen teknolojiler, gücü yetmese bile ekran kartlarında 4K oyun oynatmayı hedefliyor. Bu teknolojilerin ilki, RTX serisi ile NVIDIA ekran kartlarında DLSS adı altında sunuldu. Bu ay içerisinde de AMD, aynı teknolojiyi farklı şekilde kullanan FidelityFX Super Resolution teknolojisini tanıttı. Peki detaylarda neler var bunlara bakalım.

AMD FidelityFX Super Resolution Nasıl Çalışır?

Bu teknoloji, AMD’nin NVIDIA’nın sunduğu DLSS teknolojine net bir yanıt. NVIDIA DLSS teknolojine değinecek olursak bu sistemde NVIDIA, ekran kartlarına dahil ettiği yapay zeka gücünden faydalanmakta. Ekrandaki görüntüyü yapay zeka desteği ile yeniden yorumlayan GPU, aynı görüntüyü kalite kaybı olmaksızın daha yüksek çözünürlükte sunabiliyor. 

Esasen oldukça avantajlı görünen bu teknoloji sayesinde yüksek çözünürlükte akıcı şekilde oyun oynayabilmek son derece mümkün oluyor. Ancak NVIDIA’nın bu teknolojisi, sadece RTX ibareli ekran kartları için geçerli. Dolayısı ile eski nesilde bir ekran kartı sahibiyseniz, bu teknolojiden faydalanamıyorsunuz.

Öte yandan AMD FidelityFX Super Resolution (bundan sonra FSR diyeceğiz) teknolojisi ise benzer ancak daha farklı bir sistem ile çalışıyor.

AMD FSR sistemi hem doğrusal hem de doğrusal olmayan bir yükseltme ağına sahip. Bu iki yükseltme özelliğinden elde edilen verilerle birlikte GPU, görüntüyü yeni bir ortamda hazırlıyor ve son rötuşları yapay zeka desteği ile gerçekleştiriyor. 

DLSS teknolojisine kıyasla daha farklı işleyen bu sistemin en büyük avantajı hem yeni hem de eski nesil ekran kartlarında uyumlu olarak çalışabilmesi. AMD’nin geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdiği etkinlikte bu teknolojinin RX 6000; RX 5000, RX 500 ve NVIDIA GTX 10 serisi ekran kartlarında çalıştığı aktarıldı. Hatta Godfall oyununun bu teknoloji ile NVIDIA GTX 1060 modelinde %40 daha yüksek performansla nasıl çalıştığı gösterildi. 

AMD FSR teknolojisi, oyun geliştiricilerinin vereceği desteğe göre şekillenecek. Yapımcılar bu özelliği oyunlarında kullanırlarsa, yüksek çözünürlük ve yüksek FPS ile oyunculukta güçlü bir değişim görülebilir.

Bu teknoloji, kulllanım tarafında kullanıcılara dört farklı mod sunuyor. 

Bu modlar sayesinde kullanıcı daha yüksek kalite ya da daha yüksek FPS arasında tercih yapabilecek.

AMD FidelityFX Super Resolution Ne Zaman Çıkıyor?

AMD FSR teknolojisi, Computex 2021 fuarında tüm dünyaya tanıtıldı. Çıkış tarihi olarak 22 Haziran gösterilen teknoloji, bu tarihte yayınlanacak ilk parti oyunlarla kullanılmaya başlanacak. Daha sonraki zaman diliminde ise desteklenen yeni oyunlarla kapsam artaacak. Zira bu teknolojiyi kullanabilmek için oyunların destek vermesi gerekiyor. 

Şimdilik sadece PC üzerinde çalışacak olan bu sistem muhtemelen yakın zamanda Xbox S X ve PS5 konsollara da getirilecek. Çünkü bu cihazların içerisinden de AMD’nin RDNA 2 mimarileri yer alıyor ki FSR için bu donanım son derece yeterli.

Bu yeni teknolojiyi destekleyen ekran kartlı Sinerji Bilgisiyar oyuncu sistemlerini listeledik.