AM5 Soketli Anakartlar Ne Zaman Geliyor?

AM5 Soketli Anakartlar Ne Zaman Geliyor?

AMD AM5 SOKETİ SONA YAKLAŞIYOR

Ryzen işlemci ailesi ile güçlü bir çıkış yakalayan AMD, şimdiye kadar aynı soket tipini kullandığı AM4 platformunun bir sondaki adımı için hazırlıklarını sürdürüyor. Ortaya çıkan bilgilere göre kırmızı takım, bir sonraki neslin soket tipi olan AM5 için hazırlıklarını tamamlamış durumda.

Elveda Pinler, Merhaba LGA

Ortaya çıkan bilgilere göre AMD’nin yeni soket tipi, yeni bir tasarımla sahaya giriş yapacak. Tasarımın yenilenmesi, yeni işlemci modellerinde de ek özelliklere yol açacak.

AM5’in tasarım detaylarında en dikkat çeken nokta artık pinlerin işlemci üzerinde yer almayacak olması. Intel tarafında gördüğümüz LGA yani Land Grid Array arayüzünü yeni nesilde uygulayacak olan AMD, uzun süredir kullandığı PGA (Pin Grid Array) tasarımın geride bırakacak. 

Bu radikal değişiklik, teknoloji tarafında da AMD için seviye atlama olarak görülebilir. Zira AM4 soketinde 1331 bağlantı noktası bulunurken AM5 soketinde bu birimlerin sayısı 1718 adete yükselecek. Bu artış, yüzdelik bazda %29 seviyesine tekabül ediyor. 

DDR5 Bellek Desteği

Yeni AM5 soketi hakkında ortaya çıkan bir diğer teknik detay da bellek tarafında kendini gösteriyor. DDR5 bellek modülleri şu an için üretim aşamasına geçiş dönemi yaşıyor. AMD, yeni soket tipinde artık DDR5 bellek modülü desteğini de getirecek. DDR5 bellekler ile modül başına 128 GB kapasite ve 10000 MHz frekans hızlarına destek sunulması bekleniyor. 

Esasen Intel tarafında DDR5 modüller, bu yılın sonunda ya da 2022 yılının başında 12. nesil Alder Lake ailesi ile sunulacak. AMD süreç tarafında Intel’in gerisine düşse de, teknoloji tarafında eş bir yol izleyecek. 

600 Serisi Yonga ve Zen 4 İşlemciler

Öte yandan yeni soket tipi için yeni yonga seti hazırlığı da sürüyor. Muhtemelen AMD, yeni soket tipini 600 serisi yonga setleri ile sunacak. 

600 serisi yonga seti 500 serisinde gördüğümüz PCI-4.0 desteğini sürdürmeye devam edecek. Esasen bu tarafta PCI-5.0 beklentisi olsa da henüz yaygınlaşmayan PCI-4.0 sürümü nedeniyle yeni bir geçişe gerek duyulmuyor. Zaten hali hazırda sunulan ürünler bu sürümün tam kapasitesini sunabilecek hızda çalışmıyor.

İşlemci tarafında ise AM5 soket tipini kullanacak ilk işlemci ailesi yüksek ihtimal ile Zen 4 mimarisi ile geliştirilen Ryzen modeller olacak. Kod adı Raphael olarak geçen bu modeller, TMSC ile birlikte yürütülen iş birliği ile 5nm teknoloji üzerinde yükselecek. Yeni işlemciler, soketin getirdiği avantajları da sonuna kadar kullanacak.

Çıkış Tarihi

Yeni AM5 soket tipi için ortaya çıkan bilgiler şu an için resmi bir açıklamaya dayanmıyor. Ancak iddiaların doğruluk payı, kaynağa göre oldukça yüksek.

Yeni soketin piyasaya çıkış tarihi için ise net bir bilgi yok. Şu an için tüm dünyada süren salgının olumsuz etkileri ve çip üretiminde yaşana kriz aşılamadığı için yeni donanımın en erken 2022 yılının sonuna doğru gelebileceği konuşuluyor. Yine de bu tarihler, AMD’nin yapacağı açıklamalara göre de değişebilir.

O zamana kadar en güncel yonga ve soket tipine sahip anakart modellerine sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.