Yeni Nesil AMD İşlemciler İçin Onaylanmış Tüm Gelişmeler

Yeni Nesil AMD İşlemciler İçin Onaylanmış Tüm Gelişmeler

Yeni Nesil AMD İşlemciler İçin Onaylanmış Tüm Gelişmeler

2021 yılının sonuna doğru yaklaşırken yeni yıldan da beklentiler gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Ürettiği Ryzen işlemci ailesi ile işlemci dünyasında güçlü bir değişim yaratan AMD, önümüzdeki yıl kutlayacağı Ryzen ailesinin 5. Yılı için hazırlıklarını sürdürüyor.

Şimdiye kadar ortaya çıkan bilgiler ve şirketin tepesideki önemli isimlerden gelen bilgilere göre AMD, önümüzdeki yıl yeni nesil bir Ryzen ailesini kullanıcılara sunacak. Peki yeni nesilde kullanıcıları hangi geliştirmeler bekliyor?

Elveda AM4, Merhaba AM5

Resmi olarak onaylanan en temel bilgi, yeni nesil Ryzen ailesinin 2022 yılının ikinci yarısında kullanıcılara sunulacağı. AMD tarafında önümüzdeki yıl, başarılı seri Ryzen ailesinin 5. Yılı olarak kutlanacak. AMD, serinin beşinci yılında seriye yakışır bir nesil sunmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Bu çalışmaların ortaya çıkardığı en önemli nokta artık AM4 platformunun terk edileceği. Yeni platformda AM5 adı ile karşımıza geçecek olan AMD, pin tasarımını LGA yapıda kullanıcılara sunacak. Yani, Intel işlemcilerde görmeye alıştığımız pinsiz modüller artık AMD işlemcilerinde de kendine yer bulacak ve yeni nesil geliştirmelere destek sunacak.

DDR5 Bellek Desteği Geliyor

Yeni nesilde yeni özelliklere merhaba diyecek olan AMD, uzun süredir geliştirilen ve son aşamaya gelmiş olan DDR5 teknolojisini de AM5 platformu ile kullanıcılara sunacak. Yeni modül tipi, DDR4 modüllere göre daha geniş bant, daha yüksek güç verimliliği ve daha yeni teknoloji destekleri içerecek. 

DDR5 modüller, sahip oldukları teknolojiler ile DDR4 ile aynı frekansta çalışsa bir 1.5 kat daha fazla performans sunabilecek. Dolayısı ile Intel ve AMD yeni nesilde bu teknolojiyi resmi olarak desteklemeye başlıyor. Her ne kadar Intel, AMD’den önce davranmış olsa da, anakart üreticileri tarafında AMD daha uyumlu bir destekle avantajlı olacak.

PCI-e 5.0 Teknolojisi

PCI-e 4.0 desteği henüz tam yaygınlaşmadan bir sonraki sürüm PCI-e 5.0 üreticilerin markajına girmiş durumda. AMD, yeni nesil Ryzen işlemcilerinin de bu teknolojiyi kullanacağını belirtiyor.

PCI-e 5.0 sürümü, bir önceki sürüme göre iki kat daha fazla bant genişliği sunacak. Ekran kartı tarafında bu hızlara erişmek için erken olsa da, SSD üreticileri için çalışmalar çoktan başlamış durumda.

Yeni nesilde SSD’ler PCI-e modülleri ile geliştiriliyor ve okuma yazma hızları muazzam seviyelere ulaşıyor. Teknolojinin beşinci sürümü ile de bu hızlar tepe noktaya ulaşacak.

Geriye Dönük Uyumluluk

AMD, şimdiye dek ürettiği Ryzen işlemcileri tek soket tipinde sundu ve geriye uyumluluk tarafında kullanıcı dostu bir tavır aldı. Anakart uyumu ve soğutucu uyumu, AMD’nin kullanıcı memnuniyetini üst düzeye taşıyan en önemli kriterlerden biri oldu.

AMD, bu ivmeyi korumak adına yeni nesilde de bu uyumluluğu sürdürmeyi hedefliyor. Her ne kadar soket yapısı yenilenecek olsa da, AM4 destekli tüm işlemci soğutucuların yeni AM5 soketi ile uyumlu çalışacağı aktarılıyor. Dolayısı ile yeni bir işlemci yükseltmesinde eski soğutucuyu kullanmak mümün olacak.

AM4 Çabuk Ölmeyecek

Her ne kadar AMD, AM4 platformunu terk ediyor olsa da bunu hızlı bir biçimde değil aksine destekleyerek gerçekleştirecek. Önümüzdeki yılın ilk aylarında AMD, AM4 destekli yeni Zen 3 işlemcileri sunacak.

Bu yeni işlemcilerin özelliği ise 3D yongaları ve V-Cache Enhanced özellikli ön belleklere sahip olmaları olacak. Yeni eklentiler işlemcilere yeni bir L3 önbellek katmanı sağlayacak. Bu eklentiler sayesinde işlemciler, oyun tarafında önemli ölçüde performans artışı sağlayacak. 

Özetle 2022 yılı AMD tarafında yeni nesil geliştirmeler için oldukça heyecanlı geçecek. Mevcut ve yeni nesil dahilindeki tüm AMD ürünleri için mağazamızı ve Sinerji.gen adresini takip edebilirsiniz.