Yeni Bir Bilgisayar Toplamak Ne Kadar Zor?

Yeni Bir Bilgisayar Toplamak Ne Kadar Zor?

Yeni Bir Sistem Toplamak Gerçekte Ne Kadar Zor?

Yeni bir sistem toplamak, özellikle biz bilgisayar severler için son derece heyecan verici bir süreç. Uygun parçaların belirlenmesi, siparişlerin oluşturulması ve ürünlere kavuşmanın akabinde sistem parçalarını bir araya getirmek, PC severler için adeta paha biçilemez bir terapi yöntemi.

Her ne kadar sistem toplamak, bilenler için bu yönde bir haz verse de aynı hazzı bazı çekincelerinden ötürü yaşayamayan kullanıcılar da mevcut. Bu kullanıcılar genellikle sistemlerini çok seviyor, parçaları belirliyor ancak montaj aşamasında bazı şeyleri ters yapmaktan korkuyor. Peki gerçekte bir sistemi montajlamak ne kadar zor? 

Korkularla Yüzleşmek

Yazının başında da bahsettiğimiz gibi sistem toplama işi gerçek manada bir zevk işi. Ancak çoğu kullanıcı, tüm parçalardan haberdar olsa da montaj aşamasında farklı tedirginlikler yüzünden çok çabuk vazgeçiyor. 

Esasen yeni bir sistem kurmak için bilim adamı, elektronik mühendisi ya da farklı bir bilimsel meslek sahibi olmanız gerekmez. Tornavida kullanmayı bilen herkes, evet herkes çok kısa bir süre içerisinde kendi sistemlerini kurabilir. Evet, bir sistem toplamak son derece basit bir iş peki insanları bu süreçten alıkoyan sebepler nedir?

Parçaların Kırılması Korkusu

En büyük korkulardan biri bu: parçalar kırılabilir. Esasen evet, bilgisayar parçaları kırılabilir donanımlardır. Ancak onlar, sandığınızdan çok daha sağlam yapıdalar. Parçaların güvende kalmaları için yapmanız gerekenler düz bir zemin kullanmak, yoğun baskı oluşturmamak ve sadece biraz nazik olmaktan ibaret. 

Birçok kullanıcı, sistemlerini kurarken düşürüp kırma talihsizliğini yaşıyor. Bunun için en işe yarar çözüm, sistemi yerde montajlamak olacaktır. Ayrıca kutuların içerisinden çıkan kurulum talimatları, her şeyin ne kadar kolay olduğunu sizlere gösterebilir.

iyi toplanmış bir bilgisayar

Sistem Kurmak İçin Özel Ekipmanlar Gerekir

En abartılı yorumlardan biri de bu. Gerçekte bir uzay gemisi montajlamadığınız için herhangi bir özel ekipmana ihtiyacınız yoktur. Çünkü parçaları birleştirirken iki şeyden faydalanırsınız: birisi vida diğeri ise soketler. 

Vidalar için kullanmanız gereken şey tornavidadır. Burada mıknatıs uçlu tornavida, vidaların düşmemesi için işinizi kolaylaştırabilir. Ancak standart bir tornavida ile bile tüm sisteminizi birleştirebilirsiniz. 

Soketler içinse parmaklarınızı kullanmanız yeterli. Yerine yerleştir ve bırak. Hepsi bu.

boş bilgisayar kasası

Parça Bağlantıları Çok Karmaşık

Kesinlikle hayır. Bir anakarta diğer parçaları bağlamak ilk nesil anakartlara göre çok daha kolay. Çünkü tüm anakartlar, bağlantı tarafında aynı standartları kullanıyorlar. Hiç bilmeyenlerin takılacağı noktalar, disk ve kasa bağlantıları olabilir. Ancak bunlar için yapmanız gereken tek şey, ürünlerin içerisinden gelen kurulum kılavuzlarındaki yönergeleri takip etmek. En kötü durumda bile YouTube sizlere sayısız kurulum desteği sunacaktır. 

Hangi Parçanın Uyumlu Olduğunu Bilmek Çok Zor

Bu konuda kullanıcılar hak verilebilir. Zira sadece işlemci için farklı soket yapıları, işe hâkim kullanıcıları bile zorlayabiliyor. PC sistemlerinde uyumluluk olmazsa olmaz bir şeydir. Intel işlemciyi AMD yonga seti ile çalıştıramazsınız. DDR4 bellekleri, DDR3 yuvalarda kullanamazsınız. Bu ve bunun gibi farklı kıstaslar, uyumluluk tarafında dikkat gerektiriyor.

Ancak bu dikkat işini basitleştiren şeyler de yok değil. Örneğin Sinerji Bilgisayar Toplama Sihirbazı, sizlere toplamak istediğiniz sistemi, en uyumlu donanımlarla birlikte kurma avantajını sunabilir. Yapmanız gereken şey sadece bir şeyler seçmek.

Yine de en kolay yöntem, sizler için hazırlanmış hazır sistemleri tercih etmek de olabilir. Sisteminizi seçin ve parçaları teslim alın. Kurulumu kendiniz de yapabilirsiniz. Deneyin.

Başarmak İçin

Yeni bir sistem kurmak, gerçekten basit bir iştir. Yapmanız gereken, kendinizi strese sokmadan parçaları birbiriyle eşlemek. Bir sistemi tamamladığınızda, sonrakiler için daha istekli ve heyecanlı olacağınızdan emin olabilirsiniz.

Son olarak bir sistemi kurmak için atmanız gereken adımlar şunlardır:

İyi eğlenceler!

Bu arada unutmadan "yok ben uğraşmam" diyorsanız, burada yapılmışı var :)