X570S Anakartlar

X570S Anakartlar

AMD X570S Çipseti Neler Sunuyor?

İşlemci dünyasında her yıl yeni işlemcileri görmeye alıştık. Elbette yeni işlemciler demek yeni nesil yonga setleri ve yeni nesil anakartlar demek. AMD tarafında şu an en yeni işlemci ailesi olan 5000 serisi CPU’lar ile tanıştık. Esasen işlemciler çok da yeni sayılmaz zira geçtiğimiz yılın sonlarında sunuldular. Yıl içerisinde ise dahili grafik birimleri olan APU modelleri gördük.

Dolayısı ile yeni nesle ait bir işlemci modeli bulunmasa da AMD tarafında yeni bir yonga seti ortaya çıktı ki bazı üretici firmalar bu yonga seti ile ilk ürünlerini de sundu. AMD X570S yonga setli bu anakartlar, X570 yonga setine göre neleri farklı kılıyor? İşte bilmeniz gerekken tüm bilgiler.

Elveda Fanlar Merhaba Sessizlik!

AMD X570S yonga seti, esasen X570 yonga seti ile tamamen aynı özelliklere sahip. İşlemci uyumluluğu, donanım destekleri ve diğer teknik detaylarda gözle görülür bir fark yok. Peki bu yonganın olayı nedir diyecek olursanız, sonundaki S ibaresinin açılımı olan Silence yani sessizlik özelliği.

Bildiğiniz gibi X570 serisi anakartlar, üst düzeyde performans sunan güçlü kartlar olarak karşımıza çıkıyorlar. Ryzen ailesinin son serisi, güç ve performans tarafında ciddi ilerlemeler kaydettiği için enerji ve ısınma tarafında da bazı yüksek değerler oluşuyor. 

AMD, yüksek performansın getirdiği ısı sorununu çözmek için X570 serisinde dahili soğutucu fanlar kullanıyor. Yani anakartın çipsetinin bulunduğu bölümde ufak ancak etkili soğutucu fanlar mevcut. Anakart fanı, şimdiye dek alışılmış bir durum olmadığı için bu alanda bir revizyon gerekti ve AMD, bu değişikliği X570S serisi ile çözüme ulaştırdı. 

Özetlemek gerekirse AMD X570S yonga setli anakartlar, pasif soğutma ile X570 yonga setinin tüm işlerini rahatlıkla yerine getirebiliyor. Burada aktif çalışan fanların yerine ısıyı daha etkili emebilen gelişmiş plakalar mevcut. Dolayısı ile teknik bakımdan ekstra yenilikler bu yonga setinde mevcut değil.

AMD X570S Tabanlı Anakartlar Ne Zaman Geliyor? 

AMD X570S yonga setli anakartlar, üretici firmalar tarafından yeni ürünlerde kullanılmaya başlanmış durumda. Firmalar, tepe modellerinde yer verdikleri bu yonga setlerine ek olarak hız aşırtmaya daha yatkın PWM ve güç birimi tasarımları kullanıyor. Yani gelecek modeller özellikle overclock yapmayı seven ve güç tarafında en üst seviyeye ulaşmaya çalışanlar için daha uygun olacak.

Yeni anakart modelleri; MSI, ASUS, GIGABYTE, ASRock firmaları tarafından onaylanmış durumda ki birçok modelin tanıtımı da yapıldı. Ürünler şu sıralar yurt dışında satışa konulmuş durumda. Ülkemiz satış tarihi için net bir şey söyleyemesek de önümüzdeki aylarda raflarda yer bulacaklarını düşünüyoruz.

Elbette yeni anakartlar, Sinerji Bilgisayara farkı ile hem online hem de fiziksel mağazamızda satışta olacaklar. Daha fazla bilgi için sitemizi takip etmeyi unutmayın.