Windows 11 Sızıntıları ve Yeni Windows Hakkında Tüm Bilinenler

Windows 11 Sızıntıları ve Yeni Windows Hakkında Tüm Bilinenler

Windows 11 Sızıntıları ve Yeni Windows Hakkında Tüm Bilinenler

Bu ay başında Microsoft, yeni nesil bir işletim sistemi üzerinde çalıştığını duyurmuş ve detayları ay sonunda kullanıcılarla paylaşacağını duyurmuştu. Bu duyurunun ardından geçtiğimiz hafta başında yeni Windows 11 sürümü olduğu iddia edilen bir Windows sürümü ve ISO dosyası ortalığı iyice karıştırdı. Peki bu sızıntılar ve önümüzdeki günlerde gerçekleşecek olan yeni Windows duyurusu hakkında neler biliyoruz? Tüm detayları sizler için aktarıyoruz.

Windows 10 ve Sonrası

Bundan yaklaşık 6 yıl kadar önce Microsoft, en yeni ve en güncel işletim sistemi Windows 10’u kullanıcılarla buluşturdu. Yeni Windows sürümü, o zaman Microsoft’un duyurusu ve planlarına göre yayında olan son Windows işletim sistemi sürümü olacaktı. Bu sürümden sonra harici herhangi bir Windows sürümü duyurulmayacak ve yeni özellikler, tüm kullanıcılara yıllık güncellemeler ile sunulacaktı. Ancak 2021 yılına geldiğimizde durum sanki değişmiş gibi görünüyor. 

Her yılın güz ve yaz aylarında Microsoft, Windows 10 için iki büyük güncelleme sunuyor. Bu güncellemeler, ara güncellemelerin yanında işletim sistemine farklılık katan geliştirmeler ve özellikler içeriyor. Ancak son birkaç büyük güncellemede işletim sistemi, çeşitli sıkıntılar yaşamaya başladı ve kullanıcıları işletim sistemini güncellememeye itti. 

Bu gelişmeler hem kullanıcı tarafında hem de Microsoft tarafında bir sorun yaratmış olacak ki şirket, bu ayın başında Windows 10’dan başka yeni nesil bir işletim sistemi sunacağını duyurdu. Bu duyuru esasen herkes için sürpriz oldu çünkü yukarıda da belirtiğimiz gibi Windows 10, ailenin son ve güncel yapısı olacaktı. Dolayısı ile yeni sürüm hakkında birçok dedikodu ve fikir ortaya çıkmaya başladı.

Windows 11 Neler Sunuyor?

Tüm bu dedikodular ve fikirler birbirlerini karşılarken en büyük sızıntı ya da iddia bir Çin topluluğunda ortaya çıktı. Sızıntılar, Windows 11 adında yeni işletim sisteminin ekran görüntülerini içeriyordu. Görsellere göre yeni Windows 11, daha çok arayüz tarafında geliştirmeler içeriyor. Tamamen yenilenmiş bir başlat ve görev çubuğu gördüğümüz görseller, uygulama simgelerini çubuğun ortasında topluyor ve daha minimal bir başlat düğmesi tasarımı içeriyor.

Bununla yetinmeyenler için yeni başlat menüsü, 18 adete kadar farklı uygulamayı kendi içerisinde de sabitleyebiliyor. Böylelikle uygulamaya kısayoldan ulaşabilmek mümkün oluyor. Öte yandan başlat menüsü, önerilenler kısmına da sahip. Bu bölümde son yüklenen ve son kullanılan uygulamaların yanında kullanıma yönelik uygulama önerileri de bulunuyor.

Arayüzün dışında ekranı bölme işlevleri, kurulum anında kullanım tarzına yönelik ince ayarlamalar ve benzeri birçok geliştirme, sızdırılan görüntülerde bizleri karşılıyor. Öte yandan bu görüntülerle beraber Windows 11 olduğu iddia edilen ve geliştirme aşamasında olduğu belirtilen bir geliştirici sürümü de ISO halinde yayınlandı. 

Esasen ISO dosyası birçok site ve forumda dolaşıma girmiş durumda ve birçok kullanıcı yeni olduğu düşünülen işletim sistemini sistemlerine sanal ya da gerçek olarak kurarak çeşitli deneyimlemeler yapıyor. Ortaya çıkan görüş birliğinde ise adı Windows 11 olarak sunulan bu işletim sistemi, hali hazırda kullandığımız Windows 10 sürümünün bir tutam makyajlanmış hali olarak görünüyor. 

Ancak şunu belirtmek gerekiyor ki sızdırılan bu ISO dosyasındaki işletim sistemi, içeriği değiştirilmiş bir Windows 10 sürümü de olabilir. Öyle olmasa bile bu haldeki yapı, kesinlikle birçok güvenlik açığı ve hatalara sahip olacaktır. Dolayısı ile kişisel bilgisayarlara bu sürümü kurmak çok da güvenli bir adım olmaz düşüncesindeyiz.

Konu ile ilgili olarak Microsoft tarafında bir açıklama gelmemiş olsa da ülkemizde bulunan Microsoft topluluğu, Windows 11 adında bir işletim sisteminin kesinlikle gelmeyeceğini duyurdular. Ancak en net detaylar, önümüzdeki günlerde belli olacak.

Kimler Windows 11’e Ücretsiz Sahip Olacak?

Windows 10 modelinden önce her yeni Windows işletim sistemi, tek seferlik bir lisans ücretine sahip oluyordu ve ömür boyu kullanım sunuluyordu. Ancak Windows 10 sürümü ile birlikte Microsoft, daha önce lisanslı Windows işletim sistemi kullanan kullanıcılara bu geçişleri ücretsiz hale getirdi. 

Yeni gelecek olan ve adı şimdilik Windows 11 olarak bilinen yeni Windows yapısında da Windows 7, Windows 8.1 ve Windows 10 sürümlerine sahip kullanıcılar, ücretsiz yükseltme yapabilecek.

Yeni bir sistem kuracak olan kullanıcılar için ise yeni bir lisans satın alımı gerekecek. Yeni işletim sistemi yayınlandıktan sonra ise yeni PC modellerinde bu sürümü kurulu olarak görebileceğiz. 

Sinerji Bilgisayar olarak bizler de yeni sistemlerimizde bu sürüme yer vereceğiz. O güne kadar en güncel işletim sistemlerini içeren sistemlerimize, bağlantıdan ulaşabilirsiniz.