Windows 11 Sistem Gereksinimleri

Windows 11 Sistem Gereksinimleri

Windows 11 Yayınlandı! İşte Bilmeniz Gerekenler!

Geçtiğimiz aylarda Microsoft tarafından tanıtılan ve çıkışı için 5 Ekim tarihi verilen Windows 11, nihayet tüm dünyada kullanıma sunuldu. Birbirinden farklı yenilikler içeren yeni Windows 11 hakkında bilmeniz gereken tüm bilgileri aktarıyoruz!

Windows 11 Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Microsoft Windows 11, Windows 10 sürümünün bir sonraki nesli olarak bizlerle buluştu. Yeni işletim sisteminin detaylarına girmeden önce hangi sistemler için kullanılabilir olacak bunlardan bahsedelim. Microsoft’un açıklamalarına göre yeni Windows 11 sürümü aşağıdaki gereksinimlere sahip tüm sistemlerde problemsiz bir şekilde çalışacak:

Sistem gereksinimleri, güncel tüm makineler için uygun görünse de eski nesil cihazlar için bazı önemli sınırlara sahip. Yeni sürümde işletim sistemi artık sadece 64-Bit işlemciler ile çalışacak. 32-Bit uygulamaların çalışmasında da herhangi bir problem yaşanmayacak ancak 32-Bit Windows 11 sürümü yayınlanmayacak.

Öte yandan işlemci desteği tarafında da dikkat çeken bir bilgi var ki yeni Windows 11, Intel tarafında bazı 7. Nesil modelleri ve sonraki nesle dahil işlemcileri destekleyecek. Yani 7. Nesilden önce sahip olduğunuz bir Intel işlemci varsa, Windows 11 sürümü sizin için tam uyumlu olmayacak.

AMD tarafında ise yeni Ryzen serisi işlemcilerin 2. Neslinden sonraki modelleri tam uyumlu olarak çalışacak. Dolayısı ile sistem gereksinimlerinin yanında, destekli işlemci listesine de göz atmakta fayda var.

Son husus ise TPM modülü. Windows 11, güvenlik tarafında birçok geliştirme sunuyor ve bu güvenlik geliştirmelerini donanım bazlı destekleyerek daha korunaklı bir işletim sistemi hazırlamaya çalışıyor. Bu yüzden ilk kez TPM modül şartlı bir Windows sürümü görüyoruz.

TPM modülü, anakartların üzerinde bulunan bir güvenlik yongası. Yeni anakart modellerinde dahili olarak gelen bu modül aynı zamanda güncel işlemcilerde de yazılım tabanlı destek sunuyor. TPM kontrolü için mevcut anakart modelinizin teknik detaylarında araştırma yapmanız gerekebilir.

Windows 11 Neler Sunuyor?

Windows 11, önceki sürüm olan Windows 10’a kıyasla birçok yenilik getiriyor. Bu yeni özelliklerin en dikkat çekeni, kullanım kolaylığı ve daha efektif çalışan kullanıcı arayüzü. Yeniden tasarlanan başlat menüsü ve görev çubuğu, bu tasarımın en dikkat çeken noktaları. 

Ayrıca masaüstünde kullanıma odaklı çalışan ve işlevselliği arttıran yepyeni Widgetlar Windows 11 ile tekrar hayatımıza dahil oluyor. Sistem genelinde menülerden uygulama simgelerine birçok detayda da yeni bir tasarım görmek mümkün.

Tasarımdan sonra yeni Windows 11, dokunma tarafında da çeşitli geliştirmeler sunuyor. Her ne kadar dokunmatik panel kullanımı daha çok eğitim ve iş odaklı sistemlerde yaygın olsa da yeni işletim sistemi tüm dokunmatik düzeyler için daha rahat bir kullanım kolaylığı sunuyor.

Windows 11, yeni bir uygulama mağazasına da sahip. Yeni mağaza, Windows 10 sürümünün daha gelişmiş bir yapısını kullanıyor ve birçok uygulama için doğrudan kurulum hizmeti veriyor. Ayrıca yeni Windows 11 sürümü, Android tabanlı tüm uygulamaları da mağazada sunacak ve işletim sisteminde harici bir emulator olmadan rahatlıkla çalışatıracak.

Windows 11 Nasıl Yüklenir?

Microsoft Windows 11, 5 Ekim tarihi itibari ile tüm kullanıcılar için ücretsiz olacak şekilde sunuldu. Ücretsiz terimine biraz daha değinelim zira yanlış anlaşılmalar olabilir.

Windows 11, hali hazırda sistemlerinde Windows 10 sürümünü lisanslı olarak kullanan tüm kullanıcılar için ücretsiz olarak kullanılabilecek. Yeni bir lisans anahtarı almaya gerek kalmayacak. Ancak sisteminizde kurulu bir Windows 10 sürümü yoksa, yeni Windows 11 için ücret ödemeniz gerekecek.

Windows 11 sürümü, yükseltme ya da sıfırdan kurulum olacak şekilde yüklenebiliyor. Bunun için öncelikle Windows 11 Uyumluluk Aracı’nı indirmenizi öneririz. Bu yazılım, sisteminizi donanımsal bazda denetleyerek Windows 11 için uyumluluk sunup sunmadığını sizlere aktarıyor. Eğer sisteminiz Windows 11 için uyumlu ise ikinci adıma geçebilirsiniz.

İkinci adımda Windows 11’i kurmak için iki seçeneğiniz var. Bunlardan ilki, güncelleme yolu ile yükseltme yapmak, diğeri bir kurulum aracı kullanarak sıfırdan (format) kurulum yapmak. Kurulum aracı için Windows Media Creation Tool aracını kullanabilirsiniz ve boş bir USB bellek yardımı ile yeni Windows 11’i sıfırdan kurabilirsiniz.

Windows 11 Güncelleme Alacak mı?

Microsoft Windows 11, daha önce Windows 10 sürümünde gördüğümüz büyük güncelleme paketlerini sürekli olarak alacak. Bunun için firma, her yıl bir adet büyük güncelleme paketini tüm kullanıcılara ücretsiz olarak sunacak. Böylelikle sisteme eklenecek yeni özellikler her yıl gelişerek artacak. Yıl içerisinde ise sürekli olarak güvenlik ve küçük yama paketleri sunulacak.

Windows 11'in Fiyatı Ne Kadar? 

Eğer hali hazırda Windows 10 işletim sistemini kullanıyorsanız sisteminizi Windows 11'e tamamen ücretsiz şekilde yükseltme yapabilirsiniz. Bunun için mutlaka sisteminizde bulunan Windows lisansını bir kenara not etmeyi unutmayın. Sıfırdan bir işeltim sistemi almak isteyen kullanıcılar için paketler sürüme göre değişmektedir. 

Windows 11 Yüklü Sistemleri Nasıl Satın Alabilirim?

Windows 11 sürümünü henüz yükleyemediyseniz ve sisteminiz yeni sürüm için yeterli değilse Sinerji mağazalarına uğramanızı öneririz. Sizler için hazırladığımız en güncel donanımlı sistemleri satın alabilirsiniz ya da mevcut sistemlerinizde uyumlu donanım yükseltmelerini gerçekleştirebilirsiniz.

Bunun için Sinerji web mağazamızı ya da fiziksel mağazamızı ziyaret etmeniz yeterli. Ayrıca mağazalarımızda Windows 11 işletim sistemini de satın alabilmeniz mümkün. Sizleri de Altunizade mağazamıza bekleriz!