Oyuncular Kaç GB Depolama Alanına İhtiyaç Duyar?

Oyuncular Kaç GB Depolama Alanına İhtiyaç Duyar?

PC Oyunları İçin Sabit Disk Boyutu Ne Olmalı?

Bir PC oyuncusu, bir yıl içerisinde sayısız oyunu oynayıp bitirebilecek performansa sahip. Oynayacak sayısız oyuna sahip olsak bile tüm oyunları depolayacak kadar alanımız yok. Peki PC tarafında oyunlar için ideal kapasite nedir?

Yeni bir sistem toplarken birçok parçada karar kılıyoruz. Fakat karar aşamasında kullanıcıları en çok tereddütte bırakan seçim elbette depolama birimi. 500 GB yeterli mi, 2 TB her dosyamı kaldırır mı gibi çok farklı sorular, depolama seçiminde öne çıkıyor. 

Bu tarz farklı soruları yanıtlamak için öncelikle PC oyunlarına geçmişten gelerek ufak bir göz atmamız gerekiyor. 

Video oyunları, ilk ortaya çıktıkları dönemlerde (Nintendo-Atari) 8 kB ile 6 MB gibi komik gelebilecek boyutlara sahiplerdi. Playstation ile bu kapasite 650 MB seviyesine yükseldi ve PC tarafında geliştirilen oyunlarla birlikte 4 GB boyutlu yapımları görür olduk. 

Günümüz oyun dünyasında ise durum çok farklı değil zira dosya boyutları her geçen yıl artmaya devam ediyor. 2021 yılı itibari ile güncel bir AAA kalite dediğimiz bir oyunun dosya boyutu, 5 GB ile 120 GB arasında bir yerlerde dolanıyor. Bunun sebebi, gelişen donanımlar, artan çözünürlükler ve daha uzun metrajlı yapımların beklenmesi. Haliyle daha iyi görünen oyunlar için daha kaliteli kaplamalar ve çok sayıda dosya kullanılıyor. Netice itibari ile dosya boyutu sürekli artıyor ve bunun için depolama tarafında tercihler önemli hale geliyor.

Sabit Disk Kapasitesi Neden Önemli?

Bu sorunun cevabı, ilk paragrafta da bahsettiğimiz detaylarda yatıyor. Konumuz PC oyunculuğu olduğu için sabit disk kapasitesi, oyun oynayacak kullanıcı için çok ince bir detay. 

Örneğin, Red Dead Redemption 2, Forza Horizon 4, Cyberpunk 2077 gibi AAA kalite birkaç oyunu sisteminize yüklemek istiyorsunuz. Bu oyunlar, yapım türleri gereği 100 GB seviyelerinde dosya boyutlarına sahip oldukları için depolama biriminizin en az 1 TB kapasiteli olması gerekiyor. Zira sabit disklerimizde sadece oyun değil, işletim sistemi, sürücüler, kişisel veriler gibi daha pek çok dosya taşıyoruz. Haliyle 500 GB gibi bir sabit disk boyutu, tüm bunlar için yeterli gelmeyecektir. 

Peki sisteminiz için sabit disk kapasitesi nasıl belirlenmeli?

500 GB ve 1 TB Sabit Diskler

Bu iki disk kapasitesi, günümüz sistemlerinde artık temel kapasite olarak kabul edilmeye başlandı ki 500 GB kapasitenin bile temeli karşılamadığı düşünülüyor. Bu kapasiteler, esasen standart bir PC kullanıcısı için yeterli sayılabilecek düzeyler. 

Eğer PC üzerinde AAA kalite oyun oynamıyorsanız, işiniz sadece belge hazırlamak, birkaç film depolamak ya da mobil cihazlarınızdan veri aktarımı yapmaksa bu iki kapasite sizler için yeterli gelmelidir.

2 TB Kapasiteli Sabit Diskler

Bu kapasite, standart bir PC oyuncusu için yeterli depolamayı sağlayabilecek düzeydedir. Birkaç AAA kaliteli oyunun yanında nispeten daha ufak boyutlu bağımsız oyunları taşıyabilen bu boyut, aynı zamanda işletim sistemi ve diğer dosyalarınız için de yeterli depolamayı sizlere sunabilir. 

Günümüz şartlarında ve orta vadede bu kapasite, PC oyuncuları için yeterli sayılabilir.

3 TB Kapasiteli Sabit Diskler

Bu kapasite, artık standart bir oyuncuyu aşabilen bir sınır olarak görülebilir. En iyi kullanım senaryosunda bu diskler, oyuncuların oyunlarını oynarken kaydetmelerine imkân tanır. Özellikle oyun içeriği üretecek kullanıcılar için bu depolama birimi, iyi bir tercih olabilir. 

4 TB Kapasiteli Sabit Diskler

4 TB kapasite, artık hiç bitmeyecekmiş gibi hissettiren bir depolama çözümüdür. Sayısız AAA kalite oyunları depolamanın yanında bunların kurulum dosyalarını saklamanıza da imkan tanır. Eğer arşiv tutmayı seven bir kullanıcıysanız, 4K kalitesinde birçok filmi de bu disklerde depolayabilmeniz mümkün.

Yüksek kapasitenin en önemli avantajı da, sahip olduğunuz tüm yedeklerin tek bir disk içerisinde toplanmasına imkan vermesi olabilir. Elbette biri bozulduğunda tüm yedekler yok olabilir ancak dosyaların sık kullanıldığı durumlarda tek bir diskten erişim sağlamak kadar rahatı yoktur.

HDD ve SSD Arasında Tercih Yapmak

HDD ve SSD diskler, birbirlerinden farklı yapıda oldukları için ikisinin de hem avantaj hem de dezavantajları vardır. 

SSD diskler çok hızlıdır, ancak aynı kapasiteli HDD’ye göre çok pahaldır. Ancak HDD’ye kıyasla oyun deneyiminizi arttıracak seviyede hızlı çalışırlar. En basitinden RDR 2 gibi bir oyunun yüklenmesi için dakikalarca beklemeniz gerekmez.

Öte yandan HDD’ler uzun vadede dosya depolama açısından daha sağlıklı ve uzun ömürlü donanımlardır. SSD’lerde bu ömür HDD’ye oranla daha kısa kalabilir.

Netice olarak her iki birimin de kendi aralarında farkları bulunuyor. Ancak oyun tarafında bu iki birim için tercih yapmak gerekirse, her ikisinin de tercih edilmesi gerektiğini öneririz.

Sık kullanılan oyunların SSD’ye yüklenmesi ve nispeten daha az oynanan oyunların HDD’de kalması iyi bir kullanım senaryosu olabilir. Üstelik 500 GB kapasiteli bir SSD ve yanında daha yüksek kapasiteli bir HDD ile hem hızdan hem veriden kazanç elde edebilirsiniz.

Minimum düzeyde 256GB standart bir oyuncu için temel seviye olabilir ancak oyun boyutu yüksekse sürekli olarak yaz sil yapmak gerekebilir. Bu yüzden en az 500 GB kapasiteli ya da mümkünse 1 TB kapasiteli SSD tercih etmek iyi bir seçim olabilir.

Bir Oyuncu İçin En İdeal Sabit Disk Kurulumu Ne Olmalı?

Buraya kadar oyuncular için depolama birimlerinden ve kapasite kullanımlarından bahsettik. Hala bir karara varamadıysanız sizler için iyi önerilerimiz var.  

Hala kararsız kaldıysanız, seçiminizi kolaylaştıracak sabit disk modellerimize göz atabilirsiniz.