Oyuncu Monitörü Nasıl Olmalı?

Oyuncu Monitörü Nasıl Olmalı?

60Hz, 120Hz, 144Hz ve Dahası: Hangisi Sizin İçin?

Son dönemde bilgisayar monitörlerine göz attıysanız, bir terim özellikle dikkatinizi çekmiştir: Hz oranı ya da ekran yenileme oranı. Farklı modellerde farklı değerlerle karşımıza gelen bu terime açıklık getiriyoruz.

Öncelikle Hz ya da uzun adı ile Hertz nedir ondan bahsedelim. Hertz, bir ekran panelinin saniyede kaç kere yenilendiği bilgisini bizlere frekans bazında sunar. Yani, bir panel üzerinde 60 Hz ibaresi görürseniz, o panelin saniyede 60 kez yenilendiğini bilirsiniz. Daha yüksek değerler, daha fazla yenileme olarak karşımıza çıkar. Yenilemenin neticesinde de ekranda görünen resimler çok daha akıcı bir halde bizlere sunulur.

Akıcılıktan bahsetmişken FPS terimine de değinelim, zira bu iki terim bilgisayar dünyasının en önemli terimlerinden. FPS, frames-per-second yani saniyede gösterilen resim sayısı olarak karşımıza çıkıyor. FPS değeri, ekran yenileme hızları ile eşlenik ancak farklı bir terimdir. FPS özelinde ekrandaki görüntünün akıcılığı ya da yavaşlığını deneyimleyebiliriz. Hz tarafında ise değer ne ise o oranda bir akıcılık elde ederiz.

TV ve Monitörler Arasındaki Hz Ayrımı

TV içerikleri ve sinema filmleri, üretilmeye başlandığından beri 24 FPS olarak sunuldu. Doğal olarak ekran yenileme hızı ne olursa olsun video içerikler, hep aynı FPS oranında deneyimlenmiş olunuyor. Haliyle günümüze kadar üretilmiş birçok TV ekranı, içeriğe yettiği için 50 ya da 60 Hz yenileme oranları ile satılıyor. 

Öte yandan PC monitörlerinde 60 Hz değeri, en temel yenileme oranı olarak kabul edilmiş durumda. Çünkü PC monitörlerinde oyun odaklı kullanımlar, oyunun en akıcı hale gelebilmesi adına daha fazla FPS gösterimini mecbur kılıyor. Dolayısı ile TV ekranları ile PC monitörleri arasındaki Hz ayrımı bu şekilde gerçekleşmiş oluyor. 

Esasen PS5 ve Xbox SX ile birlikte TV ekranlarında da yüksek Hz oranları görmeye başladık ancak Hz savaşları her zaman PC monitörlerinde yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor. Üretim teknolojilerinin gelişmesi ve maliyetin azaltılması, yeni nesil monitörlerde 240 Hz, 360 Hz ve hatta daha fazlasını erişilebilir hale getiriyor. Çünkü PC monitörlerinde oyunu en akıcı şekilde gösterebilmek, temel bir gereklilik halini almış durumda. Haliyle sürekli en yükseğe hedefi görüyoruz.

monitör karşılaştırma

60 Hz, 120 Hz, 144 Hz ve Sonrakiler: Farkı Anlayabiliyor muyuz?

Ekran yenileme oranları arasındaki farkı anlayabilmenin en kolay yolu, bu değerlerdeki FPS oranlarına sahip video içerikleri ekranda oynatmak. Elbette farkı anlayabilmek için yüksek yenileme hızına sahip bir monitörünüzün olması şart. Yine de 60 Hz monitörde bile 30 Hz testi gerçekleştirerek en azından bu ikisi arasındaki farkı anlayabilmeniz mümkün. Bunun için UFO test aracını kullanmanız yeterli olacaktır.

Ekran tazeleme oranları ve bunların fark edilmesi noktasında yapılan çalışmaların büyük çoğunluğu, insan gözünün en azından oyunlarda bu farkı rahatlıkla algılayabildiğini ortaya koyuyor. Dolayısı ile yüksek Hz oranı ile düşük Hz oranı arasındaki farkı algılayabiliyoruz. Ancak çok yüksek Hz tarafında hala net cevaplar bulunamadı.

60 Hz yenileme oranından 120 Hz ya da 144 Hz oranına yükseltme yapmak, gözle görülür bir fark yaratıyor, bu doğru. Ancak seviye 240 Hz ya da 360 Hz değerlerine yükseldiğinde farkı ayırt etmek bir hayli zorlaşıyor. Doğal olarak profesyonel bir Espor oyuncusu değilseniz,  144 Hz monitörden, 240 Hz monitör kadar memnun kalmanız olasıdır. 60 Hz ekrana göre ise deneyiminiz çok daha iyi olacaktır.

Hangi Ekran Tazeleme Hızını Satın Almalısınız?

Günün sonunda bu sorunun cevabını, kullanım senaryonuz belirliyor. Üst düzey bir PC ya da oyun konsolunuz varsa cevap son derece basit. En az 120 Hz ekran tazeleme hızına sahip bir monitör, sizin ve oyun deneyiminiz için en doğru seçim olacaktır.

Sitemizde bulunan 144Hz monitörleri listelemek için tıklayınız.

Öte yandan daha giriş seviye bir sisteme sahip olan ve  temel ofis işleri ya da web, film, müzik gibi medya tüketiminde daha çok yer alan kullanıcılar, en az 60 Hz tazeleme oranına sahip ancak yüksek çözünürlüklü monitörlere göz atmalı. Film ve sinema yoğun kullanımlarda ise HDR donanımlı bir monitör, içerik zevki için harika bir seçim olabilir.