Nvidia RTX 40 Serisini tanıttı!

Nvidia RTX 40 Serisini tanıttı!

Nvidia yüksek performansa sahip, oyuncular ve içerik oluşturucular için devrim niteliğinde performans sağlamak üzere tasarlanan GeForce RTX 40 Serisi GPU’larını tanıttı. Yeni NVIDIA "Ada Lovelace" mimarisine dayanan dünyanın ilk GPU’ları olan RTX 40 Serisi, performans ve verimlilikte yeni bir nesli temsil ediyor.

DLSS 3.0 Sizlerle

Derin Öğrenme Süper Örnekleme (Deep Learning Super Sampling) nöral grafik teknolojisindeki bir sonraki devrimi simgeleyen NVIDIA DLSS 3‘ü duyurdu. Yapay zeka teknoloji ile gerçekleştirilen bu teknolojide, yapay zeka 16K çözünürlüklü görüntüler ile eğitilerek yüksek kalite ve yüksek kare hızları sunmayı amaçlıyor. Yeni DLSS 3.0 teknolojisi işlemciden kaynaklı darboğaz durumlarında dahi yüksek kare hızları sağlayacağı belirtiliyor.

Unity ve Unreal Engine gibi popüler oyun gelişme yazılımlarında yüksek performans ve tepsillik için çalışan Nvidia, RTX 40 serisi ile birlikte yaratıcılık uygulamalarında da 2 kata kadar performans artışı vaat ediyor.

Yeni Işın İzleme teknolojisi (RTX)

Nvidia gerçek zamanlı ışın izleme konusunda uzun süredir lider konumda. Firma bu liderliğini bir kademe daha ileri taşıyarak yeni ışın izleme teknolojisini tanıttı. Nvidia Cyberpunk 2077 gibi modern ışın izlemeli oyunlarda, yalnızca aydınlatmayı belirlemek adına her piksel için 600’den fazla ışın izleme hesaplaması çalıştığını belirtti. Bunun, dört yıl önce piyasaya sürülen ilk ışın izlemeli oyunlara göre 16 kat artışa karşılık geldiğini belirten firma performans sonuçlarını da bizlerle paylaştı.

RTX 40 Serisi AV1 codec desteği ile birlikte geliyor!

AV1 enkodlama desteğine sahip yeni sekizinci nesil NVIDIA Enkodlayıcıları ile donatılan RTX 40 serisinde, 2 adet  NVENC kodlayıcısı bulunuyor, özellikle canlı yayın, video kayıt ve video düzenleme konularında 2 kata kadar performans artışı vaat ediyor. AV1 desteği ile birlikte özellikle canlı yayıncılarda enkodlama, verimliliğini %40 arttıracağı belirtiliyor.