Nvidia RTX 3060 özellikleri

Nvidia RTX 3060  kime hitap ediyor? 

Nvidia’nın yeni RTX 30 serisi içerisinde yer alan ekran kartları performanslarıyla son zamanlarda kullanıcıların dilinden düşmüyor. RTX ve DLSS teknolojilerini bünyesinde bulunduran bu ekran kartları, satış rekorları kırmayı başardı.

 Bu yüksek performanslı ekran kartları sonrası mining için ekran kartları temin etmeye başlayan kişiler, stokları da daha hızlı bitirmeye başladı. Tüketici yani oyun oynamak isteyen kullanıcıların ekran kartlarına ulaşması daha da zor hale geldi. Nvidia ise bu durumu izlemek yerine yeni ekran kartı modeli RTX 3060 ile mining işlemlerinin engelleneceğini ve bu işlemlerde ekran kartının tam performans sunmayacağını belirtti. 

Mining yapmak için bu ekran kartı satın alanlar kendilerine özel bir BIOS ve ek ayarlar kurmadan bu ekran kartıyla karlı bir mining işlem yapamıyor. Bu BIOS işlemiyle ilgili net bilgilerin olmadığını da belirtelim

Kazandırmayan bir ekran kartını mining sistem kurmak isteyenlerin tercih etmesi de tabi ki mantıklı görünmüyor. Bu sayede RTX 3060 modelinde stok sıkıntısı yaşanmaması ön görülüyor.

Oyuncuların gözdesi Nvidia RTX 3060’ın özellikleri!

Ekran kartına baktığımızda burada karşımıza ilk olarak 192 bit bellek arayüzü çıkıyor. RTX 3060 bünyesinde ise 12 GB GDDR6 bellekler yer alıyor. 3584 CUDA çekirdeğine sahip olan bu ekran kartının temel çalışma hızı 1.32 GHz, arttırılmış hız ise 1.78 GHz olarak bizleri karşılıyor.

Nvidia RTX 3060 modeli içerisinde ikinci nesil RT ve üçüncü nesil Tensor çekirdekleri kullanıyor. Bu donanımlar DLSS ve RTX teknolojilerinin bu üründe olduğunu bizlere gösteriyor. Özellikle DLSS teknolojisini çok başarılı bulduğumu söyleyebilirim. FPS’i büyük oranda yükselten bu teknoloji, RTX ile birleşince güzel bir görüntü ve yüksek performansı kullanıcılara sunabiliyor.

Güç konusunda ise RTX 3060 yalnızca 170W TDP değeriyle karşımıza çıkıyor. 

Bu ekran kime hitap ediyor?

Bütçesini çok yükseltmek istemeyen ancak performansdan kayıp vermek istemeyen kullanıcılar bu ekran kartını tercih edecek gibi duruyor. Türkiye özelinde yeni yeni stokların ülkeye giriş yaptığını belirtmiş olalım. Tabiki RTX 30 serisinin diğer modellerinde yaşanan stok sıkıntısını yaşamak istemeyenler bu ekran kartını yani RTX 3060’ı tercih etmesi bekleniyor.

RTX ve DLSS teknolojisini bünyesinde bulunduran RTX 3060, Türkiye’de kullanıcıların daha şimdiden erişmek istediği ekran kartlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. 

Sinerji Bilgisayar’da RTX 3060’lı hazır sistem var mı?

Bu sorunun cevabı ise evet. Bu hazır sisteme güç veren marka ise ASUS. Bu hazır sistem 23.6 inç büyüklüğünde 144 Hz bir monitör ile satışa. Yüksek performansa sahip olan bu hazır sisteme aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.