NVIDIA Image Scalling Özelliği Nasıl Kullanılır?

NVIDIA Image Scalling Özelliği Nasıl Kullanılır?

NVIDIA Image Scalling Özelliği Nasıl Kullanılır?

Her yeni nesilde oyun grafikleri gelişiyor ve daha yüksek çözünürlüklerle birlikte gerçeğe daha yakın grafiklere sahip oluyoruz.

 Elbette bu yükselişin karşılığında grafik kartların da belirli bir güce erişmesi gerekiyor. Hem AMD hem NVIDIA tarafında yeni nesil grafik kartları,

 artık 4K çözünürlükte oyun oynayabilmenin imkanını bizlere sunabiliyorlar. Elbette her kart ile gerçek 4K 60 FPS alabilmek mümkün değil. İşte tam bu

 noktada upscalling teknolojileri devreye giriyor ve 4K kalitesinde yüksek FPS imkanı bizlere sunuluyor.

NVIİDIA tarafında yakın zamanda sunulan NVIDIA Image Scalling teknolojisi, artık güncel sürücülerle birlikte Maxwell ve üzeri tüm GPU’lara gelmiş durumda.

AMD tarafında da aynı şekilde FidelityFX Super Resolution teknolojisi sunuluyor. Bu yazımızda bu teknolojilere yakından bakıyoruz ve NVIDIA Image Scalling nasıl çalıştırılır buna değiniyoruz.

Image Scalling Nedir?

Image scalling teknolojisi uzun zamandır aramızda var olan bir görüntü yükseltme teknolojisi. Bu sisteme göre elimizde olan görüntü, daha yüksek bir çözünürlüğe yükseltilerek daha net bir görüntü sunmayı hedefliyor. Teknolojinin bunu yapabilmesinin mantığında şu yatıyor: görünen pikselin etrafını benzer renkli pikseller ile doldurmak. Bu sayede artan piksel sayısı hedeflenen çözünürlüğe ulaşılmış olunuyor. 

Bu teknoloji ilk kez DVD playerların döneminde tüketicilere buluşmuştu. DVD çözünürlükleri HD olmadığı için bu görüntüleri DVD playerlar aracılığı ile HD TV’lere upscalling edilerek sunuluyordu. Daha sonra artan HD ve 4K yayınlar ve buna erişebilme kolaylığı bu teknolojinin önünü biraz perdeledi ki günümüz PC ve konsol oyunculuğunda aynı teknoloji tekrar gündeme gelmiş oldu.

Zira 4K seviyesinde oyun oynatabilen kart sayısı pek az bu yüzden bu seviyede görüntü üretebilmenin yolu yükseltme teknolojisinden geçiyor. Bu teknolojiler sayesinde bir görüntü 4K çözünülüğe yapay olarak da olsa erişebiliyor ve hem FPS hem görüntü kalitesi tarafında başarılı sonuçlar üretiyor. Şu an bu teknoloji ile ilgili olarak NVIDIA DLSS ve AMD FidelityFX Super Resolution teknolojileri öne çıkıyor. 

NVIDIA DLSS Teknolojisi 

PC tarafında resmi ve geliştirilmiş ilk teknolojilerden biri NVIDIA DLSS oldu. NVIDIA RTX ekran kartlarıyla sunduğu bu özelliği şu an 2.3 sürümü ile bir ileri seviyeye taşımış durumda. 

Bu teknoloji, yükseltme işlemi için yapay zekadan destek alıyor. Çalışma mantığında ise bir oyun, NVIDIA’nın yapay zeka destekli sistemlerinde yüksek çözünürlüklü olarak işletiliyor. Bu işleme neticesinde ortaya çıkan tüm görüntü değerleri, yapay zekaya öğretiliyor. Daha sonra birkaç MB boyutuna sığdırılan bu bilgiler, sürücülerle birlikte tüm RTX kartlara gönderiliyor. 

İşte bu noktada kullanıcı oyununu DLSS ile çalıştırdığında ekran kartı, pikselleri doldurma işlemini yapay zekanın aldığı eğitim bilgisi ile gerçekleştiriyor. Boşluklar daha doğru ve isabetli doldurulduğu için ortaya çıkan görüntü kalitesi standart yükseltmeye göre çok daha başarılı oluyor. 

Bu teknoloji şu an PC tarafında ciddi başarı elde etmiş durumda ve geliştirilen her yeni sürümde görüntü kalitesi, gerçek 4K’dan farksız şekilde sonuçlar sunuyor. Elbette bu teknolojiyi kullanabilmek için DLSS destekli bir RTX karta ihtiyaç duyuluyor. Çünkü yükseltme işlemi yapay zeka çekirdekleri ile yapılıyor ve bu çekirdekler sadece RTX serisi kartlarda mevcut.

NVIDIA Image Scalling Teknolojisi

DLSS teknolojisi başarıya ulaşınca her kullanıcı bu teknolojiden faydalanmak istedi ancak donanım engeli buna ne yazık ki müsaade etmedi. AMD tarafında duyrulan FidelityFX Super Resolution teknolojisi ortaya çıkınca, eski kart sahipleri için de yeni bir çözüm yolu ortaya çıktı. 

AMD FSR teknolojisi, bahsi geçen yükseltme işleminin standart bir versiyonu. Görüntü yükseltmesi ve keskinleştirme ile birlikte sunulan bu teknoloji, eski nesil NVIDIA kartlarda bile çalışabiliyor. Haliyle böyle bir ihtimalin olması NVIDIA tarafında cevapsız kalmadı ve NVIDIA, eski nesil kartlarda çalışabilen NVIDIA Image Scalling teknolojisini kullanıcılara sundu.

Esasen bu teknoloji uzun yıllardır ekran kartı sürücülerinde mevcuttu ancak ilginç şekilde erişimi zor bir yerde bulunuyordu. Şimdi ise NVIDIA bu teknolojiyi hem denetim masasına hem de GeForce Experience uygulamasıne entegre etti.

NVIDIA Image Scalling, görüntü yükseltmesi için harici bir donanıma ihtiyaç duymuyor ve Maxwell serisi ve üzeri tüm kartlarda sorunsuz olarak çalışıyor. DLSS’e göre görüntü kalitesi daha düşük olsa da sunduğu FPS artışı tarafında başarılı sonuçlar üretebiliyor.

NVIDIA Image Scalling Nasıl Kullanılır?

NVIDIA Image Scalling’i kullanabilmek için en güncel sürücüleri yüklemeniz gerekiyor. Daha sonra iki yol kullanarak bu özelliği aktif edebiliriz. İlk yol, NVIDIA Denetim Masası üzerinden yapılabilir. 

İkinci yol olarak NVIDIA GeForce Experience uygulamasında bu ayar açılabilir. Bunun için:

Bu iki yoldan birini tercih edip ölçeklendirmeyi çalıştırdıysanız artık oyununuza giriş yapabilirsiniz. Oyunda bu özelliği kullanabilmek için de yapılması gereken şeyler mevcut. Öncelikle oyunu açtığınızda ekranın sol üst köşesinde NIS yazısı görünecektir.

Bu yazı mavi renkli ise, yükseltme yapılmıyor sadece görüntü keskinleştiriliyordur. Eğer yazı yeşil renk ise, hem yükseltme yapılıyor hem de görüntü keskinleştiriliyordur. 

Diyelim oyuna girdiniz ancak yazı mavi renkte görünüyor. Bunun için oyun içerisinde grafik ayarlarına girip çözünürlüğü düşürmeniz gerekecektir. Çözünürlük düştüğünde NIS yazısı yeşil olacak ve artık yükseltme işlemi devreye girmiş olacaktır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi çözünürlük düştükçe kalite düşer ancak FPS artar. 

Son olarak belirtmemiz gereken bir diğer nokta eğer elinizde RTX kart varsa ve yükseltmeyi açık hale getirirseniz bu kartta program otomatik olarak DLSS modunda çalışacaktır. Yani RTX serisi kartta bu işlemi yapıp NIS yazısını göremezseniz panik yapmayın. 

Eğer yine de bu teknolojiden yararlanamıyorsanız yeni bir kart satın almanızın vakti gelmiş demektir. En iyi grafikleri en yüksek FPS’lerle sunan ekran kartları ve sistemler için Sinerji Bilgisayar mağazalarını ziyaret edebilirsiniz.