İntel ARC Ekran kartları

İntel ARC Ekran kartları

Intel ARC Ekran Kartları Hakkında Tüm Bilinenler

Uzun yıllardır ekran kartı pazarı AMD ve NVIDIA’nın geliştirdiği GPU’lar üzerinde gelişim gösteriyordu. Son yıllarda piyasaya yeni bir takımın daha katılacağı ve artık GPU pazarının daha fazla rekabetçi olacağını öğrenmiştik. İşte artık son gelişmeler, GPU pazarının yeni takımı Intel’in somut çalışmalarını bizlere sunuyor.

İşlemci pazarındaki başarısını grafik işlemci üretimi ile sürdürmek isteyen Intel, uzun yıllardır üzerinde çalıştığı ve Xe mimarisi ile geliştirdiği yeni grafik işlemcilerine son şekli vermek üzere. Ortaya çıkan son bilgilere göre artık yeni Intel kartlarını görmemize aylar kaldı. Peki şimdiye kadar ortaya çıkan bilgiler ışığında yeni kartlar bizlere neler sunuyor ve bizleri neler bekliyor?

Intel ARC GPU’lar ve Nesilleri

Intel’in ekran kartı serisinin resmi adı ARC olacak. Seri tarafında ise yol haritası bizlere dört nesillik bir isimlendirme gösteriyor: 

Alchemist adı ile gelecek olan ilk seri yakın zamanda bizlere tanıtılacak olan ilk nesil kartlar olacak. Sonraki nesil kartların ne zaman sunulacağı bilinmese de muhtemel olarak bir yıl ara ile kullanıcılar ile buluşturulacak.

Her yeni nesilde Intel, daha fazla performans artışını garanti ediyor. Xe HPG mimarisi ile başlayacak olan seri, sırası ile Xe2 HPG ve Xe3 HPG ile sürecek ve Druid neslinde Xe Next olarak devam edecek.

Intel ARC Alchemist Modelleri

Şimdiye kadar sızan bilgiler ışığında Intel, Alchemist serisinde ilk olarak üç farklı masaüstü ürün tanıtacak. Bu GPU’lar yüksekten düşüğe 512, 384 ve 128 yürütme birimine sahip olacak (grafik çekirdeği). Tepe model olan 512EU, NVIDIA RTX 3070 ve RTX 3070 Ti modelleri arasında konumlanacağı düşünülürken 384EU modeli NVIDIA RTX 3060 ve RTX 3060 Ti modelleri arasında konumlanacağı belirtiliyor. 

Öte yandan 128EU modeli, tepe modelin kırpılmış versiyonu olacak ve giriş seviyesi bir yerde konumlancak. Tahminler bu GPU’nun NVIDIA GTX 1650 modeli ile rekabet edeceğini gösteriyor. 

Tüm modeller için Intel GDDR6 bellek yapısını kullanacak ve VRAM kapasiteleri giriş seviyesinde en az 4/8 GB olarak gelecek. Tepe modelde ise 16 GB kapasiteli bir VRAM göreceğimiz düşünülüyor.

Dikkat çeken diğer detaylardan biri yeni kartların Intel’in sahip olduğu 7nm süreci ile değil, TMCS’nin geliştirdiği N6 teknolojisi ile üretilecek olması. Bunun sebebi, Intel’in mevcut kapasitesinin ekran kartlarının üretimi için yeterli olmaması gösteriliyor.

Intel ARC serisi, ışın izleme dahil son dönemde daha fazla popülerleşen upscale teknolilerine de destek sunacak. Bunun için NVIDA benzeri yapay zeka algoritmalarından faydalanacağı belirtilen kartlar, XeSS adı verilen teknoloji ile yeniden çözünürlüklenecek.

Son olarak sızıntılar içerisinde toplamda 6 farklı model belirtilmiş ancak bahsettiğimiz üç model, ilk etapta karşımıza çıkacak olan kartlardan oluşuyor. Diğer modellerin ise mobil tarafta kendilerine yer bulacağı düşünülüyor.

Elbette Intel, yazılım tarafında ne durumda bilinmiyor. Kartların tüm gücünü kullanabilmesi, sürücülerin en iyi şekilde hazırlanmasına da baktığı için bu tarafta Intel’in daha fazla çalışıyor olması muhtemel. 

Intel ARC Alchemist Model 1 Model 2 Model 3
GPU Modeli DG2-512EU DG2-384EU / DG2-512EU DG2-128EU
Yürütme Birimi 512 384 128
Shading Birimi 4096  3072 1024
Bellek Türü 16 GB GDDR6 8-12GB GDDR6 4/8GB GDDR6
Bellek Veriyolu 256 - Bit 192/256-Bit 64/128-Bit
Çalışma Hızı 2.2 / 2.5 GHz Belirsiz Belirsiz
TDP Değeri 225W Belirsiz 75W

Intel ARC Ekran Kartı Tasarımları ve Üretici Firmalar

Şimdiye kadar Intel ARC kartlarının net bir tasarımı sızmış değil. Ancak son günlerde ortaya çıkan bir sızıntı baz alınarak hazırlanmış 3D bir kart tasarımı paylaşıldı. Doğruluğu kesin olmayan bu referans tasarıma göre gümüş renkli ve çift fanlı bir kart göreceğiz.

Tasarıma göre 8 pin güç girişli bir konektör ve çerçeveleri saran havalandırma çıkışları dikkat çekiyor. Ayrıca iki fan çevresinde de beyaz bir LED aydınlatma görülüyor.

Diğer yandan referans tasarım dışında Intel’in ekran kartlarını üretmek için birlikte çalıştığı birkaç firma bulunuyor. ASUS, GIGABYTE ve MSI’dan oluşan bu firmalar, referans tasarımları baz alarak kendi tasarımlarını ve serilerini oluşturacaklar. 

Fiyatlandırma ve Piyasaya Çıkış Tarihi

Şimdiye kadar sızan bilgilere göre Intel, önümüzdeki aylarda ki muhtemel olarak CES 2022 içerisinde büyük bir etkinlik yapacak. Ocak ayında yapılması planlanan etkinlikte tüm kartlar tanıtılacak ve takip eden sonraki aylarda da ürünler tüketicilere sunulacak. 

Elbette piyasaya sürülüş tarihleri değişkenlik gösterebilir çünkü kış aylarında artan korona virüs salgını, üretim ve lojistik faaliyetlerinde olumsuz etkiler gösterebilir. Ancak şimdilik görünen yol haritasında 2022 yılının ilk çeyreğinde yeni kartlara kavuşacağız.

Fiyatlandırmaya gelecek olursak Intel, yeni kartlarını 100 ile 500 Dolar aralığında tutarak kullanıcılara sunmayı hedefliyor. Intel, orta üst sınıf kartlarını NVIDIA RTX 3070 ve AMD Radeon 6700 XT ile rekabet edecek şekilde konumlandıracak gibi görünüyor. Bu da fiyatların 300 ile 500 Dolar arasında yer bulacağını gösteriyor.

Giriş seviye kartlarında ise Intel 100 Dolar ile 200 Dolar arasında bir fiyat belirleyerek NVIDIA GTX 1650 kartın karşısında konumlanmak istiyor. Elbette bu fiyatlandırma, ortaya çıkan bir sunum slaytından alınma. Ancak verilen bilgiler, yüksek doğruluk içerdiği düşünülüyor. Zira Intel, ilk kez girecek olduğu bu pazarda teknolojinin yanında fiyat avantajı sunmayı da hedefleyecektir.

Resmi sunum gerçekleşene kadar ortaya çıkan bilgiler bu şekilde. Ekran kartı piyasası, artan kripto para madenciliği ve bitmeyen pandemi nedeni ile tedarik tarafında problemler yaşıyor. Elbette piyasaya üçüncü firmaların dahil olması, hem rekabet hem fiyat hem de teknoloji gelişimi açısından büyük önem taşıyor. Bakalım yeni Intel kartlar kullanıcıları ne kadar memnun edecek.

Yeni kartlar gelene dek en güncel, en güçlü kartları ve bu kartlar ile hazırlanan sistemleri Sinerji Bilgisayar web sitemiz ile fiziksel mağazalarımızda bulabilirsiniz.