İntel 12. Nesil İşlemciler

İntel 12. Nesil İşlemciler

12. Nesil Intel Alder Lake İşlemci Ailesi Hakkında Tüm Bilinenler

2021 yılının yarısını tamamladığımız şu günlerde yılın son ayları, teknoloji dünyası için büyük hareketler içerir olmuştur. Birçok firmanın yeni nesil ürünlerini duyurduğu yılın son çeyreğinde bu kez gözler, CES 2021 sunumu ile dikkat çeken Intel’e çevrilmiş durumda.

12. Nesilde Intel Alder Lake işlemci ailesini ucundan gösteren mavi takım, yılın son aylarına yeni nesil ürünlerini hazırlıyor. Peki şimdiye kadar ortaya çıkan bilgiler, yeni Intel Alder Lake ailesi hakkında bizlere neler sunuyor. Dilerseniz gelin tüm detaylara göz atalım.

Yeni Nesil Mimari, Çift SoC Yapısı

Yeni Intel işlemci ailesinde en büyük değişim elbette mimaride gerçekleşiyor. Mimari tarafında üretim süreci yine 10nm olarak kalırken, tasarım tarafında ciddi bir değişim gözleniyor. Buna göre ARM tabanlı mobil işlemcilerde görmeye alıştığımız yüksek güç ve yüksek verimlilik çekirdekleri, 12. Nesil Intel işlemci ailesinde de bulunacak.

Buna göre işlemcilerin içerisinde, toplam çekirdek sayısının bir kısmı yüksek güç üretebilen performans çekirdeklerinden, bir kısmı ise düşük güç tüketen verimlilik çekirdeklerinden oluşacak. Bu yeni tasarıma geçiş, özellikle dizüstü platformda ciddi güç kazancı sunacakken, x86 mimarisinde görünen uyumluluk sorunlarına da etkili bir çözüm getireceği belirtiliyor.

Diğer yandan yeni nesil, Golden Core Cove tasarımının nimetlerinden de faydalanacak. Superfin teknolojisini bir adım öteye taşıyan Intel, tek çekirdekte %20 ve çok çekirdekte ise 2 kata kadar performans artımı hedefliyor.

PCI-e 5.0 – DDR5 ve LGA 1700

Alder Lake işlemci ailesi, yeni mimari birlikte yeni teknolojilere de tam destek sunacak. Bu bağlamda dikkat çeken nokta, daha önce AMD ile hayatımıza giren PCI-e 4.0 sürümü. Intel, yeni nesilde bu sürümü ve bir sonraki nesil olan PCI-e 5.0 sürümüne de destek verecek. 

Diğer taraftan RAM modüllerinde de beklenen DDR5 revizyonu, 12. Nesil Intel ailesi ile tam desteğe kavuşacak. Intel, uyumluluk tarafında daha geniş bir çalışma yürütüyor ve bu nedenle mevcut DDR4 bellek modüllerine de destek sunulacak.

Yeni işlemcilerin elbette yeni soket yapısı sunacağı bir gerçek. Bu tarafta da LGA 1700 soket tasarımına geçiş yapacak olan Intel, işlemci soğutucusu tarafında yeni soket tipine uygun ürünleri şart koşacak. Ayrıca işlemci ile gelen fanların da tasarımları yenilenecek.

2. Nesil Intel Alder Lake İşlemcileri

Yeni nesil Intel işlemcilerin model tarafında şimdiye dek üç belirli ve bir belirsiz olmak üzere toplam dört modeli sızdırıldı. Bu dört model, Intel’in tepe ve orta sınıf modellerinden oluşuyor. Elbette yeni yıla geçişle birlikte orta ve alt sınıfta da yeni modelleri görmemiz kuvvetle muhtemel. 

Intel, 12. Nesilde i9-12900K, i7-12700K, i7-12700 ve i5 12600K modelleri ile açılış yapacak gibi görünüyor. İ7-12700 modeli şimdilik sızıntı olarak paylaşıldı.

Peki işlemci modelleri hakkında neler biliniyor, cevaplar aşağıdaki tabloda.

Modeller Çekirdekler  Çekirdek Tipi Çekirdek Hızları  Temel Çekirdek Hızı TDP
i9-12900 K

8P + 4G Çekirdek

24 Threads

P- Performans

G- Güç Tasarruf

5.3 GHz

3.9 GHz

5.0 GHz

3.7 GHz

125W
i7-12700 K

8P + 4G Çekirdek

20 Threads

P - Performans

G - Güç Tasarruf

5.0 GHz 

3.8 GHz

4.7 GHz

3.6 GHz

125W
i7-12700 Belirsiz

P- Performans

G- Güç Tasarruf

Belirsiz

Belirsiz

4.2 GHz

Belirsiz

65W
i5-12600 K

6P + 4G Çekirdek

16 Threads

P - Performans

G - Güç Tasarruf

4.9 GHz 

3.6 GHz 

4.5 GHz

3.4 GHz

125W

Intel Alder Lake Çıkış Tarihi ve Fiyatlar

CES toplantısında yapılan resmi açıklamalara göre Intel, yeni nesil işlemci ailesini 2021 yılının ikinci yarısında tüketiciler ile buluşturacak. Temmuz ayından sonra herhangi bir zaman dilimini kapsayan bu açıklama için net bir tarih belirtilmemiş.

Ancak, onaylanan bilgilere göre Intel, 27-28 Ekim tarihlerinde Intel Innovation etkinliği gerçekleştirecek. Bu etkinlik içerisinde de yeni işlemcilerin duyurulması oldukça muhtemel. Ürünlerin satış tarihi için ise Kasım ya da Aralık ayları söylentiler arasında bulunuyor. Yine de en net tarih, Intel’in ürünleri duyuracağı etkinlikte belli olacak.

Son olarak yeni nesil Intel işlemcilerin çıkış fiyatları hakkında da net bir bilgi yok. Ancak alanında uzman görüşlere göre işlemci fiyatları bir önceki neslin fiyatlarının biraz daha üzerinde seyredecek. Buna göre 350 ile 600 dolar arasında seyreden bir fiyatlandırma görebiliriz.

Yeni nesil Intel işlemciler hakkında bilinenler şimdilik bunlar. Yeni nesil duyurulduğunda ve satışa sunulduğunda, web sitemiz üzerinden ve mağazalarımızdan işlemcilere ulaşabileceksiniz. Şimdilik en güncel Intel işlemciler için sitemizi ya da mağazalarımızı ziyaret edebilirsiniz!