Ev-İş Tipi Monitör Türleri

Ev-İş Tipi Monitör Türleri

Tasarımdan Oyuncuya, Espor’dan Ev-İş Tipi Monitör Türleri

Bundan 20 yıl kadar önce monitör dediğimizde aklımıza gelen ilk ve tek şey, kare şeklinde tombul bir tüplü ekran oluyordu. 2022 yılında ise monitör denildiğinde oyuncudan işe, tasarımdan espora birden fazla türü düşünüyoruz. Peki bu kadar farklı ürünü birbirinden farklı kılan temel şeyler nelerdir?

Bu yazımızda güncel monitör türlerine yakından bakıyoruz ve türlerin öne çıkan detaylarını sizler için derliyoruz.

Oyuncu Monitörleri

Gaming ya da Türkçe tabirle oyunculuk özellikle son 5 yılın öne çıkan terimlerinden oldu. Gelişen PC teknolojileri ve video oyun sektörü, daha fazla sayıda kullanıcıyı içerisine çekti. Katılımın fazla olması kullanıcı tarafında da yeni bir türü getirdi, video oyuncuları.

Elbette her yeni ürünle o ürüne eş olabilecek birçok yeni ürün de görür olduk. Oyunculara yönelik koltuklar, kulaklıklar, masalar ve dahaları. İşte oyuncu monitörü kavramı da buradan doğuyor. Peki bir monitörün oyuncu monitörü olması için gereken özellikler nelerdir?

Öncelikle bir oyuncu için önemli olan şey oynanan oyunu en detaylı, akıcı ve rahat şekilde takip edebilmek. Günümüz oyuncu monitörleri de esasen bu üç başlık altında ürün geliştiriyorlar. Bir oyuncu monitöründe ön plana çıkan temel özellikler ise şunlar oluyor:

Yukarıda saydığımız tüm bu başlıklar, oyuncu monitörlerinde dikkat edilmesi gereken ve bu monitörleri ön plana çıkartan detaylar olarak görünüyor. Dolayısı ile bir oyuncu monitörü tercih edecekseniz teknik özellikler kısmında bu başlıkları aramanız sizin için faydalı olacaktır.

E-spor Monitörleri

E-spor monitörlerine değinmeden önce e-spor kavramını biraz açalım. E-spor dediğimiz şey, elektronik spor adı ile bilinen organize video oyunu yarışmalarıdır. Bu yarışmalar çeşitli oyunlar etrafında gerçekleşir ve profesyonel takımlarda bulunan profesyonel oyuncularla yapılır. Ülkemizde de yeni yeni gelişen bu oluşumlarda rekabetçi oyunlara denk gelmeniz pek mümkün.

Peki e-spor dediğimiz şey oyun tabanlı bir şey ise neden e-sporcular oyuncu monitörü tercih etmiyor? Bu güzel sorunun güzel bir cevabı var. Öncelikle standart bir oyuncu için önemli olan oyundan tam anlamıyla zevk alarak oyunu oynamaktır. E-spor tarafında elbette zevk işin içinde ancak amaç oyuna tamamen hakim olup geliştirilen strateji ve ataklarla rakibi alt etmektir. Dolayısı ile bir oyuncu monitöründe öne çıkarılan ekran çözünürlüğü bir e-sporcu için çok önemli olmayabilir. Peki e-sporcular için üretilen monitörleri farklı kılan detaylar nelerdir?

Bahsettiğimiz bu başlıklar E-spor için en önemli kriterler olurken, ekran boyutu ve çözünürlük gibi diğer detaylar biraz daha arka planda kalıyor. Hatta e-spor monitörlerinde çoğunlukla 24” inç panel kullanıldığını ve yine çoğunun Full HD olduğunu bilmelisiniz. Dolayısı ile e-spor tarafında bir monitöre ihtiyacınız varsa bu özelliklere dikkat etmelisiniz.

Tasarımcı Monitörleri

Yazımızın en farklı başlığı elbette bu olabilir zira tasarımcı monitörleri de gaming monitörler gibi özellikle son dönemde daha fazla kendilerini göstermeye başladılar. Tasarımcılara yönelik geliştirilen bu monitörlerde esas olay, yapılan tasarımların renk ve biçimlerini en iyi ve en doğru şekilde ayarlamak. 

İçerdiği panel ve teknolojiler yüzünden bu monitörler daha pahalı olsa da yaptıkları iş bakımından hayati önem taşıyorlar. Zira yanlış çalışılmış bir renk, sanatçının tüm eserine mal olabilir. Dolayısı ile bu monitörlerde şu özellikler daha fazla öne çıkıyor.

Ev- İş Tipi Monitörler

Geldik listemizin son başlığına, ev ve ofis için kullanılacak olan monitörlere. Esasen bu monitörlerde standart olarak olması gereken tüm özellikleri beklediğimiz monitörler olarak ayırabiliriz.

Ev ve ofis ortamlarında kullanılan bu monitörler genellikle 1366x768p çözünürlük sunan ve yine genellikle 60 Hz tazeleme hızlarına ulaşan panellerle geliyorlar. Ekstra olarak görüntüleme teknolojilerini içermeyen bu monitörlerde ekonomik tüketim modu ve göz koruyucu geliştirmeler sunuluyor. Yine de bir detaya değinmek gerekiyor ki bu monitörlerde eğim ve pivot desteği aranan önemli bir özellik oluyor. Özellikle iş ortamında yazılım ile ilgilenen kişiler için dikey konumladırma son derece hayati bir özellik olabiliyor.

Nispeten daha ufakça ekran boyutu (21” inç) ve daha düşük ücret karşılığı satın alınabilen bu monitörler, kullanım amacı web tarama, belge düzenleme ve gündelik bilgisayar tüketimine uygun geliştiriliyor. Dolayısı ile tercih yaparken en dikkat edilecek nokta ekran boyutu olabilir.

Sonuç olarak her donanım kendi kullanıcısı için önemli özellikler sunuyor. Bu özelliklere dikkat ederek ihtiyacınız olan monitör modelini gözlemleyebilir, Sinerji Bilgisayar mağazalarından temin edebilirsiniz.