Dünyanın İlk 500Hz Oyuncu Monitörü; ASUS ROG Swift 500Hz

OEM sektöründe ilkleri ile bilinen ASUS yine bir ilke imza attı. Oyuncular için çekiştli ürünler geliştiren ASUS, ROG ailesine bir efsaneyi daha dahil etti.

Geçtiğimiz yıllarda ASUS ROG Swift PG259QN modeli ile dünyanın ilk 360Hz monitörünü piyasaya sürdü. Çıktığı dönemde adından çokca bahsettirmeyi başaran model uzun yıllardan beri özellikle E-SPOR camiasında büyük rabet gördü. Bu modelin bir çok farklı versiyonu piyasaya sürülmüş durumda ve hala ciddi satış rakamları ulaşan bir model. ASUS bu satış ve yoğun ilgiden etkilenmiş olucak ki, serinin en iddalı modelini piyasaya sürdü.

E-spor oyunlarına yönelik bu monitör bugüne kadarki en yüksek yenileme hızını sunmanın yanı sıra minimum hareket bulanıklığı ve en kısa gecikme süresi ile oyunculara rakipleri karşısında mükemmel avantaj sağlıyor. Swift 500Hz modeli, Esports-TN (E-TN) teknolojisini kullanan 24,1 inç FHD (1920 x 1080) FHD ekranıyla standart TN LCD ekranlardan %60 daha kısa tepki süresi sunarak oyunculara bugüne kadarki en hızlı LCD ekranından yararlanma fırsatı veriyor.

NVIDIA® G-SYNC® teknolojisinin yanı sıra gelişmiş Esports Vibrance modu bulunuyor. LCD kristallerinin içinden daha fazla ışık geçmesini sağlayan bu mod renkleri çok daha canlı hale getiriyor.

Ekran teknolojilerinin sınırlarını zorlamak

500Hz seviyelerine çıkması ile birlikte insanların aklına takılan bir başka konu tabii ki Ghosting. ASUS bu konuda yeni modeli ile birlikte gerçekten iddalı görünüyor. Ürünün Ghosting testini piyasada yaygın olarak kullanılan ve neredeyse standart haline gelmiş 144 ve 240Hz monitörler ile gerçekleştirdi. Görselde görüldüğü üzere Ghosting'in ciddi oranda azaltıldığı ve rekabetçi oyunlarda kullanıcılara ciddi avantajlar sağlayabileceği aşikar. 

NVIDIA'nın gerçekleştirdiği ufak bir demo:

Panel boyutu 24,1" inç
Panel arka aydınlatma / tür Esports TN (E-TN)
Çözünürlük 1920 x 1080
Parlaklık 400 cd/m²
Yenileme hızı 500Hz
NVIDIA Reflex Analyzer Evet
Bağlantı Seçenekleri 1x DisplayPort™ 1.4, 1x HDMI® 2.0, 2x USB 3.2, 1x Kulaklık jakı