DDR5 Ram'ler Ne Zaman Çıkıyor?

DDR5 Ram'ler Ne Zaman Çıkıyor?

DDR5 Bellek Çıkış Tarihi ve Tahmini Fiyatlar

Daha önce sizlerle DDR5 bellek teknolojisinden ve getirdiği yeniliklerden bahsetmiştik. Ayak sesleri yavaş yavaş duyulan yeni bellekler, çok yakında bizlerle buluşacak. Peki çıkış tarihleri ve fiyatlar hakkında neler biliyoruz? İşte üreticilerin bilgileri ışında bazı tahminler.

DDR5 Teknolojisi Ne Durumda?

İlk duyurusu 2018 yılında yapılan DDR5 bellekler, esasen o tarihten önce de geliştirilmeye devam ediliyordu. 2021 yılına geldiğimiz şu günler itibari ile artık teknoloji, gelişim aşamasının yanında üretim aşamasının hazırlığına da geçiş yapmış durumda. Başta GeIL ve SK Hynix başta olmak üzere birçok ürün geliştiricisi, DDR5 belleklerin ürün gamı ve üretim bandı tarafındaki çalışmalarını tamamlamaya devam ediyor.

Elbette yeni belleklerin uygun çalışması için gereken diğer donanım birimlerinin de aynı süreçlerden geçtiğini söylemeliyiz. Bu doğrultuda işlemci ve anakart üreticilerinin yeni ürünlerini tamamlaması ile tüm süreç çok daha hızlı şekilde gelişecek. Elbette öncelikle, işlemci üreticilerinin hem işlemci hem de yonga setlerini hazır hale getirmesi bekleniyor. Daha sonra anakart ve RAM üreticileri, uygun DDR5 belleklerini tüketiciler ile buluşturacak.

Bu doğrultuda pazarın önde gelen bellek üreticilerinden olan GeIL, geçtiğimiz günlerde yaptığı basın duyurusu ile yeni kitlerinin hazır olduğunu duyurdu. Yeni kitler için hem AMD hem de Intel ekibi ile sıkı işbirliği kuran firma, uyumluluk tarafında en tutarlı ve en güvenilir birlikteliği kullanıcılara sunmak istiyor.

GeIL, yeni bellekleri için Polaris adını kullanıyor. Yeni bellekler, DDR5 teknolojisinin sunduğu tüm güçlü yanları kullanarak kullanıcılara daha yüksek performans, daha yüksek güç verimliliği ve daha iyi overclocking performansı vaat ediyor. Ayrıca oyuncuların gözdesi RGB aydınlatma sistemi de bu belleklerde yer alacak. Firmanın sunacağı başlangıç modelleri şu şekilde olacak:

Öte yandan GeIL, RGB olmayan modellerin de aynı dönemde satışta olacağını belirtiyor.

Tahmini Çıkış Tarihi ve Fiyatlandırmalar

Yarı iletken tarafında standardizasyon kuruluşu olan JEDEC, 2017 yılında DDR5 belleklerin 2018 yılında piyasada olmasını açıklamıştı. Ancak o yıllardan beri bu alanda herhangi bir gelişme görememiştik. Üretici tarafında SK Hynix, 2020 yılında DDR5 belleklerin piyasada olacağına işaret etmişti fakat pandemi nedeni ile bu tahminler de yerini tutmadı.

O günlerden bugüne geldiğimizde artık üreticilerin açıklamaları ile birlikte yeni tarihler duyurulmaya başlandı. Bu duyurulardan birinin sahibi olan GeIL, DDR5 belleklerin 2021 yılının son çeyreğinde tüketici ile buluşacağını belirtiyor. Öte yandan SK Hynix de benzer açıklamalar ile yeni belleklerin 2021 yılının sonunda erişilebilir olacağını aktarıyor.

Çıkış tarihleri kulağa hoş gelse de, dünya genelinde artan çip tedarik sıkıntısı ve pandemi nedeni ile azalan üretim, bu tarihlerin yeniden güncellenebileceği ihtimalini bulunduruyor. Dolayısı ile her şeyin normal şekilde ilerlemesi halinde 2021 yılının sonunda ilk DDR5 bellekleri görmemiz muhtemel.

Öte yandan yeni belleklerin fiyatlandırmaları hakkında net bir bilgi yok. Ancak şurası kesin ki yeni bellekler, DDR4 belleklerden daha pahalı olacaklar. 

Mevcut piyasa şartlarında DDR4 bellekler 100 dolar ile 200 dolar arasında bir satış fiyatına sahip. Yeni DDR5 bellekler, DDR4 belleklere göre iki kat performans sunacak. Ancak bu performansı fiyata nasıl uyarlamamız gerekir bilinmiyor. Ayrıca üretim maliyetlerinin de belirsiz olması, fiyat tarafında tahminleri güçleştiriyor.

Yine de en iyi ihtimalle yeni nesil DDR5 belleklerin 350 ile 400 dolar arası başlangıç fiyatlarına sahip olacaklarını düşünülüyor. Tabii ki kesin fiyatlar, üreticilerin duyuruları ile netleşecek.