AMD 600 Serisi Anakartlar Duyuruldu: X670E, X670 ve B650

AMD 600 Serisi Anakartlar Duyuruldu: X670E, X670 ve B650

AMD, Computex 2022 sunumunda Ryzen 7000 serisi Zen 4 masaüstü işlemcilerini tanıttı. Yeni nesilde AM5 sokete geçilmesiyle birlikte yeni nesil chipset yongaları ve bununla birlikte bu chipsete sahip anakartlar da piyasaya çıkacak. Güncel olarak kullanılmakta olan AM4 soketin sınırlarına dayanıldığını fark eden AMD çözümü yeni mimari soket yapısına geçmekte bulmuş gibi görünüyor.

AM4 soket yapısında kullanılan PGA (Pin Grid Array) tasarımından vazgeçerek, LGA (Land Grid Array) tasarımına geçti. Bununla birlikte artık işlemciler artık kendi üstünde pinler ile gelmeyecek. İşlemci pinler tamamen anakarta taşınmış durumda. LGA’ya geçilmesinin nedeni ise AM5 platformunda göreceğimiz PCIe Gen 5 ve DDR5 gibi yeni nesil teknolojiler. Bu gelişme ile birlikte AMD kullanıcıların yaşadığı en büyük sorunlar biri olan işlemcinin soğutucu blok ile birlikte soketten çıkma olayı da ortadan kalkıyor. Bu ve bunun gibi durumlar gerek anakart gerekse işlemcide fiziksel hasarların meydana gelmesi hiç içten bile değil. Yeni soket yapısında Intel'in uzun süredir kullanmakta olduğu kilit bir mandal mekanizması bulunuyor.

AMD AM5 ve 600 Serisi anakartlar

AM5 soket yapısında sahip 600 serisi anakartlar şuan partner üreticiler tarafından hazırlanıyor gibi görünüyor. Sunum sırasında bazı markaların üst seviye anakart modellerinin son kullanıcıya ulaştırılmaya hazır olduğunu da gördük. Gösterilen bazı modeller;

AM5 anakartlar, doğrudan soketten gelen 24 adede kadar PCIe 5.0 hattı sunacak. Yonga seti ayrıca DBS ve Bluetooth LE 5.2 ile Wi-Fi 6E desteğinin yanı sıra 20 Gbps’ye kadar 14 SuperSpeed ​​USB bağlantı noktası ve Type-C desteği sunuyor.

AMD X670E ‘Extreme’ serisi anakartlar, iki grafik yuvası ve bir M.2 NVMe SSD bağlantı noktası için doğrudan PCIe 5.0 bağlantıları sunacak. Bu özel yonga seti, standart alıştığımız anakartların üzerinde yeni bir katman oluşturarak hız aşırtma ve yüksek performans için tasarlandı.

Önceki nesillerden farklı olarak X670 yonga seti, üst düzey anakartları oluştururken, en üst seviyede ise karşımıza X670E serisi anakartlar çıkıyor. Giriş seviyesinde ise önceki nesillerde gördüğümüz A320 ve A520 gibi "A" serisi anakartlardan ziyade B560 chipsetli anakartları göreceğiz gibi duruyor.

AM5 soket yapısına sahip anakatlar ile birlikt gelecek olan Ryzen 7000 serisi işlemcilerde RDNA 2 grafik birimi ile birlikte gelecek. Bu duruma istinaden anakartlarda 4 adete kadar HDMI 2.1 ve Displayport çıkışları bulunacak.

PCIe 5.0'a geçiş ile birlikte özellikle SSD'lerde performans sıçraması yaratacağını belirten AMD, bu performansın PCIe 4.0'a göre %60'a kadar daha fazla olacağının altını çizdi.