5. Nesil AMD Ryzen APU'lar Hakında Tüm Bilgiler

5. Nesil AMD Ryzen APU'lar Hakında Tüm Bilgiler

5. Nesil AMD Ryzen APU’lar Hakkında Tüm Bilgiler

Ryzen işlemci ailesi ile PC dünyasında fırtınalar estiren AMD, serinin sıralamada dördüncü ancak isimde beşinci nesil işlemcilerini yavaş yavaş tamamlamaya devam ediyor. Daha önce Ryzen 5000 serisine dahil saf işlemci modellerini gördüğümüz Zen 3 mimarili CPU’lar, önümüzdeki aylarda içlerinde dahili Vega grafik çekirdeklerini barındıran APU modelleri ile kullanıcılarla buluşacak. Peki yeni APU modelleri neler sunuyor ve neler getiriyor bunlara değiniyoruz.

Aynı İşlemci, Artı GPU

Geçtiğimiz nesilde AMD, 3000 serisi işlemci modellerinde de G ibaresi alan APU modellerini tanıtmış ve bu işlemcileri son derece uygun fiyatı ile tüketicilere sunmuştu. Esasen APU modellerini ilk olarak 2. Nesil Ryzen işlemci ailesinde görmüştük. 4000 serisi masaüstü işlemcilerde kendine yer bulamayan bu APU’lar, 5. Nesilde tekrar bizlerle buluşuyor.

Şu an model adında G ibaresi olmayan standart bir AMD Ryzen işlemci satın aldığınızda harici olarak ekran kartı satın almanız gerekir. Zira AMD, Ryzen işlemci ailesinin tüm modellerinde dahili grafik işlemci kullanmıyor. Intel tarafında sıklıkla karşılaştığımız bu durum, AMD tarafında sadece G kodlu işlemci modellerinde mevcut.

Dolayısı ile mevcut ekran kartı piyasasını göz önünde tutarsak, en azından kısa vadede ekran kartı masrafından kaçınmak için AMD APU’lar iyi bir tercih olabilir durumunda. Peki yeni APU modellerinin özellikleri neler?

AMD Ryzen 5000 serisisinde Zen 3 mimarisi ile geliştirilen üç farklı APU modeli mevcut.

Bu modeller kendi içlerinde teknik özelliklere ayrılarak üst, orta ve alt sınıfta kendilerine yer buluyor. Tüm APU’lar Zen 3 mimarisinin nimetlerinden faydalanıyor ve ayrıca hepsi AMD Vega grafik çekirdeklerinden güç alıyor. Üretim süreci tarafında 7nm teknolojisi ile geliştirilen tüm APU’lar aynı zamanda 65W TDP ile de dikkat çekiyor. Peki model bazında detaylar nedir?

APU Modelleri

Çekirdek/ İş Parçacığı

Temel Frekans Boost Frekans

L3 Önbellek

Grafik Mimarisi

Güç Tüketimi

AMD Ryzen 5700G

8/16 3.8 GHz 4.6 GHz 16 MB Vega 8 65W

AMD Ryzen 5600G

6/12 3.9 GHz 4.4 GHz 16 MB
Vega 7
65W
AMD Ryzen 5300G 4/8 4.0 GHz 4.2 GHz 8 MB
Vega 6
65W

AMD Ryzen 5300G 

5. nesil APU modellerinin giriş segmentteki üyesi olan AMD Ryzen 5300G, en temel CPU ve GPU özelliklerine sahip.

Bu APU modeli, 4 çekirdek ve 8 izlekli bir yapıya sahip. Temel frekans hızında 4.0GHz, boost modunda ise 4.2GHz saat hızı sunan işlemci, 6 adet Vega6 grafik çekirdeğine sahip. Bu model, daha çok hazır PC sistemlerinde kullanılacak model konumunda. 

Tamamen giriş seviyede kendine yer bulacak, çoğunlukla standart grafik gücünün yanında belli başlı oyunlarda gün kurtaran performansı ile kendisini göreceğiz.

AMD Ryzen 5600G

Ülkemizde de popüler olma ihtimali yüksek olan bu model, Ryzen 5600X işlemcisi ile neredeyse benzer özelliklere sahip. AMD Ryzen 5600G modeli, Ryzen 5600X modeli gibi 6 çekirdek ve 12 iş parçacığı ile geliyor. Temel frkans hızında 3.9GHz saat hızında çalışan APU, boost modunda bu hızı 4.4GHz saat hızına yükseltebiliyor. 


Ryzen 5

Çekirdek/ İş Parçacığı

Temel Frekans Boost Frekans

L3 Önbellek

Grafik Mimarisi

Güç Tüketimi

PCI-e Sürümü

Ryzen 5 5600X

6/12 3.7 GHz 4.6 GHz 32 MB Vega 8 65W 4.0

Ryzen 5 5600G

6/12 3.9 GHz 4.4 GHz 16 MB
Vega 7
65W
3.0

AMD Ryzen 5600G modeli, Ryzen 5600X modeline kıyasla daha yüksek temel hıza ancak daha düşük boost hızına sahip. Ayrıca APU modeli Vega7 grafik çekirdeklerine sahip olsa da, PCI-e 3.0 sürümü ile geliyor. Fiyat tarafında ise model, 259 dolar satış etiketine sahip olacak.

AMD Rzyen 5700G

5. nesil APU ailesinin tepe modelinde ise Ryzen 5700G modeli var. Bu model, diğer modellere kıyasla daha çok çekirdek ve daha gelişmiş grafik gücü sunuyor. Konumlama tarafında Ryzen 5800X modeli ile neredeyse benzer yapıya sahip olan bu APU, söz konusu model gibi 8 çekirdek ve 16 iş parçacığı ile geliyor.

Ryzen 7

Çekirdek/ İş Parçacığı

Temel Frekans Boost Frekans

L3 Önbellek

PCI-e Sürümü

Güç Tüketimi

Ryzen 7 5800X

8/16 3.8 GHz 4.7 GHz 32 MB 4.0 105W

Ryzen 5 5700G

6/12 3.8 GHz 4.6 GHz 16 MB
3.0 65W

Temel frekans hızı 3.8GHz olan Ryzen 5700G, boost modunda 4.6GHz saat hızına erişebiliyor. İçerisinde 8 adet Vega8 grafik çekirdeğine sahip olan bu modelde de PCI-e 3.0 teknolojisi kullanılmış. Model, fiyat tarafında biraz daha yüksekten oynuyor zira AMD, bu APU modeli için 359 dolar fiyat etiketi oluşturmuş.

5. Nesil APU’ların Oyun Performansı Nasıl?

Elbette en çok merak edilen nokta, bu yeni nesil APU modellerinin bizlere sunacağı oyun performansı. Netice itibari ile ekran kartı piyasasının sıkıntılı dönemine bir deva niyeti içeren bu modeller, önceki nesillere kıyasla daha pahalı fiyat etiketlerine sahip. Dolayısı ile oyun performansı tarafında bir şeyler sunması gerekiyor.

AMD, bu APU modelleri için yayınladığı DEMO gösterimlerinde Rogue Company adlı FPS oyunundan örnekler verdi. Testlere göre yeni AMD Ryzen 5700G modeli, bu oyunu Full HD çözünürlükte ve en yüksek ayarlarda 78 FPS değerleri ile oynatmayı başarıyor. Daha düşük çözünürlük ve ayarlarda ise FPS oranı artıyor. 

Bu ve buna benzer rekabetçi oyunlarda yeni APU’ların en azından 720p çözünürlükte birçok oyunu akıcı bir şekilde oynatacağını düşünüyoruz. 1080p çözünürlükte ise bazı ayarlardan feragat etmek gerekebilir. Yine de bu modeller, ciddi derece güçlü CPU’lar ile geliyor. Üstelik saf CPU modelinden daha uygun fiyata dahili bir GPU içeriyor. Dolayısı ile kısa vadede APU’dan yararlanmak ve sonrasında harici bir ekran kartı ile yola devam etmek gibi farklı alternatifler de düşünülebilir. 

Her ne kadar yeni APU modellerinde, konsollarda kullanılan RDNA ve RDNA2 mimarileri bulunmasa da Zen 3 mimarisinin artıları ile iyi bir performans elde edilecektir. Ayrıca bu APU’ları kullanırken frekans hızları yüksek RAM’ler tercih etmek, alınacak performansı da olumlu etkileyecektir.

AMD Ryzen APU modelleri, Intel’in uzun yıllardır kullandığı dahili UHD Graphics işlemcilerinden daha iyi performans üretiyorlar. Yeni APU modellerinde de bu fark daha da açılacaktır. AMD, APU modelleri tarafında özellikle eSpor oyun ve oyunculara yönelik daha isabetli hamleler yapıyor. Şirketin hedeflerinde, yeni APU’lar ile daha fazla eSpor oyununa destek ile daha yüksek performans ve kare hızları bulunuyor.

Fiyatlar ve Çıkış Tarihleri

AMD, Ryzen 5000 ailesini yavaş yavaş tamamlamaya başlamış durumda. Masaüstü tarafında yeni modellerle birlikte mobil tarafta da ciddi bir hareketlilik hâkim. Dolayısı ile yeni APU modelleri de bu hareketlilik içerisinde kendilerine yer bulmayı başardı.

AMD’nin duyurusuna göre 5. Nesil yeni APU işlemciler, 5 Ağustos tarihi itibari ile kullanıcılar ile buluşacak. Model fiyatlandırmaları için AMD tarafından önerilen fiyatlar geçerli olsa da, ülkemiz içerisindeki satış fiyatları, ürünlerin çıkışına yakın netleşecek.

O zamana kadar vaktiniz yoksa, sizlere AMD Ryzen işlemci ailesinin satışta olan modellerine göz atmanızı öneririz.